Japonya'ya başbakan dayanmıyor

Japonya'ya başbakan dayanmıyor
Deprem ve ardından tsunami ile sarsılan Japonya son 5 yılda 6 başbakan değiştirdi..

Tsunami ve ardından oluşan nükleer felaket nedeniyle eleştirilen ve bunun üzerine istifa eden Başbakan Naoto Kan'ın yerine kabinede maliye bakanı olarak görev yapan 54 yaşındaki Yoşihiko Noda seçildi. Noda böylece Japonya'nın 2006'dan beri 6. Başbakanı oldu.

YENİ BAŞBAKAN NODA OLDU

İktidardaki Demokrat Parti Başkanı Noda, Temsilciler Meclisi ve Senato'da bugün yapılan seçimler sonucunda Japonya'nın yeni Başbakanı oldu. Bu arada Japonya Kralından da onay alan Noda, partisinin yeni lider kadrosu ile 2 Eylül'de yeni dönem hükümetini kurması bekleniyor.

Noda'nın, 11 Mart'ta oluşan deprem ve ardından oluşan tsunaminin yok ettiği ülkenin kuzeydoğu sahilinin yeniden inşası ile yine tsunami sonrası ortaya çıkan Fukuşima nükleer krizi sorununu çözmesi bekleniyor.

BİR ÇOK SORUN BEKLİYOR

Yeni Başbakanın önünde ayrıca Japon Yeni'nin aşırı değerlenmesi ve kamu borçlarının şişmesi gibi pek çok sorun bulunuyor.

Öt yandan Çin Başbakanı Wen Jiabao bugün Noda'ya bir kutlama mesajı gönderdi ve mesajında,uzun vadeli, iyi komşuluk ve dostluk ilişkileri geliştirmesinin, hem iki ülke ve halklarının temel çıkarlarına, hem de Asya kıtasının ve dünyanın barış, istikrar ve refahına yararlı olduğunu söyledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com