Japonya'ya limon ihracatı, sektöre yeni kapı açacak

Japonyaya limon ihracatı, sektöre yeni kapı açacak
Japonya'ya limon ihracatının önündeki engellerin kaldırılması, sektörün ihracatına katkı sağlayacak

MERSİN (AA) - ANIL BAĞRIK - Japonya'ya yönelik limon ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasıyla sektörün ihracatına katkı sağlanacağı bildirildi.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri (TYMSİB) Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Japonya'nın, taze meyve ihracatında hassas kriterler ortaya koyduğunu belirtti.

Türkiye menşeli taze meyve ürünlerinin Uzakdoğu'ya ihracatının başlatılabilmesi için 2003'te ilgili bakanlık koordinesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri ile üniversitelere bağlı araştırma enstitüleri temsilcilerinden oluşan "Uzakdoğu'ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi" kurulduğunu hatırlatan Kaçmaz, bu girişim sonucu 2011'de Japonya'ya greyfurt ihracatı başladığını söyledi.

Japonya'nın limon için sunduğu prosedürü de tamamladıklarını anlatan Kaçmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 6-8 Ocak'taki Japonya ziyareti sırasında da konunun sonuca ulaştırıldığını ve limon ihracatının önündeki engellerin kaldırıldığını ifade etti.

Kaçmaz, sektörün bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, "Şu an limon ihracatında sezonun sonuna yaklaştık. Firmalarımızın Japonya'da yapacağı iş anlaşmalarıyla önümüzdeki sezon bu ülkeye önemli oranda ihracat gerçekleştireceğimizi tahmin ediyoruz" dedi.

Japonya'ya limon ihracatının yapılmasının sektörün Uzakdoğu'da elini güçlendireceğine işaret eden Kaçmaz, "Japonya, Uzakdoğu'da referans ülke kabul ediliyor. Çok titiz şartlar arıyorlar. Bu ülkeye limon ihracatının başlaması, oradaki diğer ülkelere yapılacak ihracata katkı sağlayacak" diye konuştu.

Kaçmaz, sektörün geçen yıl Rusya'da yaşanan hal sorunu ve çevre ülkelerdeki sıkıntılara rağmen ihracatını artırdığını hatırlatarak, "Ülkemizin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda Uzakdoğu ülkelerine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çin'le de ihracat için görüşmeler sürüyor. Bu konuda da önemli mesafe kat ettik" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com