Jassal'dan Büyükerşen'e ziyaret

Jassal'dan Büyükerşen'e ziyaret
Eskişehir'de Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Raminder Singh Jassal ve eşi Smita Tewari Jassal, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Eskişehir'de Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Raminder Singh Jassal ve eşi Smita Tewari Jassal, Büyükşehir Belediye Başkanı
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Ziyarettten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükerşen, Hindistan'ın Kurtuluş Savaşı sırasında Türk halkına destek veren az sayıdaki ülkeden biri olduğunu belirterek, 'Hindistan'ın uluslararası siyasette her zaman Türkiye'yi destekleyici bir çizgi takip etti. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olma ümidini kaybetmeye başladığı bu dönemde, Hindistan bizim Asya'daki yeni iş ve siyaset birlikteliğini geliştirebileceğimiz dost ülkelerden biridir. İki ülke arasında dil kökleri itibariyle yakınlığımız bulunmaktadır. Hindistan ile olan bilimsel, ekonomik, kültürel ve sanatsal iş birliklerinin daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Büyükelçi Jassal'ın Eskişehir ziyaretini bundan sonraki iş birliklerinin ön adımı olarak görüyorum' dedi.
Eskişehir'in Uzakdoğu'da birçok kardeş şehri bulunduğunu vurgulayan Başkan Büyükerşen, 'Kardeş şehirlerimiz ile yerel yönetimler düzeyinde kültürel alanda başlayan ilişkilerimizde giderek ekonomik bağlar oluşmaya başladı. Hindistan'la da benzeri imkanları kurabileceğimizi düşünüyorum' diye konuştu.
Büyükelçi Raminder Singh Jassal da, Başkan Büyükerşen'in sözlerine katıldığını ifade ederek, 'Eskişehir ile çeşitli alanlarda iş birliği yapılması çok güzel bir fikir. Hintçe ve Türkçe, dünya, şehir, kitap, kalem gibi pek çok ortak aynı kelimeyi barındırıyor.
İki ülke arasında daha keşfedilmemiş birçok ortak yön olduğuna inanıyorum. Güzel şehrinizde olmaktan çok mutluyuz. Sizleri de Hindistan'da misafir etmeyi arzuluyoruz' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com