Jeotermal enerjiden elektrik üretimi

Jeotermal enerjiden  elektrik üretimi
Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ali Kındap, Simav ilçesinde kurmayı planladıkları jeotermal enerjili elektrik santralına ilişkin, Türkiye'nin jeotermalde hedeflediği kurulu gücün üçte birini hayata geçirmeye talip olduklarını söyledi.
     Zorlu Grubu'nca, Türkiye'nin yüksek potansiyele sahip jeotermal sahalarından biri kabul edilen Simav'da ilk jeotermal enerjili elektrik santralı kurulmasına yönelik çalışmalar hakkında yönetici ve vatandaşlara bilgi verildi. 
     Kındap, Özel Bahar Koleji'ndeki toplantıda, Türkiye'nin zengin potansiyele sahip bölgelerinden biri olan Simav'da inşa etmeyi planladıkları santralının, sadece Simav'ın değil, tüm Türkiye'nin kalkınmasına önemli katkı sağlayacağına inandıklarını bildirdi. 
     Santralın bölgeye önemli kazanımlar getireceğini belirten Kındap, ''Ülkemizin jeotermalde hedeflediği kurulu gücün üçte birini hayata geçirmeye talibiz'' dedi. 
     Tesisle ilgili jeofizik çalışmaları yürütecek ERA Enerji firmasının genel müdürü Tevfik Efeçınar da yer altındaki jeotermal kaynağın potansiyelini ölçmek amacıyla jeofizik çalışmalara başlayacaklarını ve bununla enerji üretimi için en uygun bölgeleri saptayıp sondaj yapılacak yerleri belirleyebileceklerini anlattı. 
     
     -İdareciler ve sivil toplum kuruluşlarının tepkileri- 
     
     Kındap ve Efeçınar'ın konuşmalarının ardından, katılımcılara söz verildi. 
     Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, ''Bu toplantıda, Simav jeotermal alanında bundan sonra Zorlu'dan başkasının kuyu açamayacağı net olarak ortaya çıkmıştır. Bu durumda Simav olarak 8 bin konutu ısıtmakla yetinmek zorundayız. Bu, Simav'ın konut ısıtımına darbedir'' diye konuştu. 
     Zorlu Grubu'nun, 2004 yılında aldığı ruhsata 2008'de çıkan yasaya göre intibak yaptırdığını ifade eden Karahan, açılan dava sonucu 2004'teki ruhsatın dikkate alındığını kaydetti. 
     Şaphane'de sondajı yapılan 180 derecelik kuyunun 22 milyon dolara satıldığını, buna karşı Simav'ın kaynaklarının heba edildiğini savunan Karahan, şöyle konuştu: 
     ''Simavlı elektrik santralini kendisi yapmaya muktedirdir. Zorlu'nun elektrik santralının Simav ekonomisine katkısı olmayacaktır. Santral, Zorlu'nun kendi gücüne güç katacaktır. Kuyularımıza zarar verilirse ne olacak- Simavlı konut ısıtımından vazgeçemez, taviz veremez.'' 
     AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Yağcı, sorunun teknik değil, hukuki olduğunu dile getirerek, Zorlu Enerjinin Simav dışında jeotermal enerjiden elektrik ürettiği alanlarda yerel yönetimler ve halkın memnun olmadığını duyduklarını ve bundan endişe ettiklerini söyledi. 
     Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, MHP İlçe Başkanı İsmail Karaağaç, Simav Turizm Kültür ve Kalkınma Derneği Başkanı Orhan Nasuhoğlu, bazı belde belediye başkanları ve mahalle muhtarları da çalışmalardan endişe duyduklarını belirtti.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com