Jeotermal enerjiye 293 bin liralık destek

Jeotermal enerjiye 293 bin liralık destek
Zafer Kalkınma Ajansı, Simav Belediye ile Simav Ticaret ve Sanayi Odası'nca hazırlanan jeotermal enerji projesine 293 bin lira destek sağladı. Belediye Başkanı Kasım Karahan, gazetecilere yaptığı açıklamada, proje desteğini kapsayan sözleşmenin, A
 Zafer Kalkınma Ajansı, Simav Belediye ile Simav Ticaret ve Sanayi Odası'nca hazırlanan jeotermal enerji projesine 293 bin lira destek sağladı. 
     Belediye Başkanı Kasım Karahan, gazetecilere yaptığı açıklamada, proje desteğini kapsayan sözleşmenin, Ajans Genel Sekreterliği'nin Kütahya'daki merkezinde imzalandığını bildirdi. 
     Ajans tarafından desteklenen ''Simav Jeotermaline Otomasyon'' projesinin, gelecek yıl mayıs ayına kadar uygulanacağını belirten Karahan, proje sayesinde ilçe merkezindeki tüm konutlara jeotermal enerji sağlamayı hedeflediklerini söyledi. 
     Otogar ile Fatih Mahallesi arasındaki iki eşanjör merkezinin otomasyona bağlanarak bilgisayarla kontrolün gerçekleştirileceğine işaret eden Karahan, şunları kaydetti: 
     ''Söz konusu iki eşanjör merkezi arasındaki ana hatta projeye bağlı olarak belirli aralıklarla ısı sensörü yerleştirilerek, her sensörün bulunduğu noktadaki ısıyı sürekli kontrol edebileceğiz. Sensörlerin bulunduğu her noktada olası bir ısı düşüklüğü gözlendiğinde de önceden olduğu gibi ısı düşüklüğü yaşanan hattı tamamen açıp kontrol etmeyerek, sadece bir noktaya müdahale edebileceğiz. Bu da hem zaman kaybımızı hem de genel anlamda enerji kesintisi yapmamızı önleyecek. Proje kapsamında jeotermal enerjiyle ısıtılan ve pilot olarak seçilecek 30 konutta kalorimetre uygulaması yapılacak. Enerji verimliliği bakımından konutların ısıtılması sırasında açığa çıkacak fazla enerji, başka bölgelere yönlendirilecek. Bu şekilde yeterince ısınan konuttaki fazla enerjiyle havayı değil, ısı düşüklüğü yaşanan bölgelerdeki konutlara yeterli ısı sunmayı amaçlıyoruz.'' 
     Karahan, projenin mali tutarının 586 bin lira olduğu bilgisini vererek, bu bedelin yarısının Simav Belediyesi, diğer yarısının ise Zafer Kalkınma Ajansı tarafından karşılıksız hibe olarak karşılanacağını sözlerine ekledi. 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com