Jeotermal hem çevre hemde cep dostu

Jeotermal hem çevre hemde cep dostu
ışın yaklaşmasıyla birlikte başka yörelerde yaşayan aileleri bu günlerde ısınma giderleri düşündürmeye başlarken Kütahya’nın Simav ilçesinde bu sorun hiç gündeme gelmiyor. Zira jeotermal enerji sayesinde hem güvenli hem de emsallerine nazaran çok daha ucu

25 bin nüfuslu İlçede yaklaşık 16 bin civarındaki konut ve işyerinden 11 bini belediye tarafından yer altından çıkarılan jeotermal enerjiyle güvenle ısıtılıyor. Vatandaşlar belediye sayesinde kara kışı hiç dert edinmiyor.
İlçeler bazında 11 bin konutun jeotermal enerjiyle ısıtıldığı Simav’da 100 metrekarelik bir dairenin kışlık ortalama ısınma gideri 944 TL’yi geçmiyor. Isıtma giderleri konut veya işyerinde metrekareye göre hesaplanıyor. Vatandaşına 1992 yılından bu yana jeotermal enerji sayesinde ucuz ve güvenli ısıtma sağlayan Belediye, abonelerine bir başka jest daha yaparak mutfak ve banyolardaki sıcak sulardan ısıtma ücreti talep etmiyor.
JEOTERMAL HEM ÇEVRE HEM DE CEP DOSTU, ÜSTELİK EN GÜVENLİSİ
İlçede doğlgaz bulunmuyor. Jeotermal enerji ile ısınmayan vatandaşlar kömürü tercih ediyor. Simav’ın iklim koşullarında 100 metrekarelik bir ev en ucuz jeotermalle ısıtılırken en pahalı da kömürle ısıtılıyor.
İlçede ısınma aracı olarak Soma kömürünü tercin eden vatandaşlar yılda 4 bin lira, Tunçbilek kömürünü tercih edenler 3 bin 750 lira, Seyitömür kömürünü tercih edenler yılda ortalama 3 bin 500 lira para harcıyor. İlçede kış koşulları 01 Mayıs ile 01 Ekim tarihleri arasındaki 8 aylık süreci kapsıyor.
Simavlı Halil Karcı kış yaklaşırken koşullarını hiç düşünmediklerini söyledi. Karcı, “Jeotermalli ısınma sayesinde yıllardır kara kışı dert etmiyoruz” dedi.
Şenay Şahin isimli ev hanımı jeotermalli ısınma sayesinde kara kışı rahat geçirdiklerini söyledi.
Yasemin Göktaş isimli üniversite öğrencisi başka yerlerde okuyan öğrencilere göre kendisini şanslı saydığını bildirdi. Göktaş barındığı yurdun jeotermalli ısınma sayesinde sıcak bir ortam oluşturduğunu bildirdi.
Hatice Oturak isimli ev hanımı elinin bulaşıktan hiç çıkmadığını ancak 24 saat hem mutfağından hem de banyosunda hazır bulunan sıcak su sayesinde soğuktan etkilenmediklerini bildirdi.
Hafize Gökalp isimli 4 çocuklu ev hanımı jeotermal enerji ile şehir ısıtmasına destek sağlayan herkese teşekkür ettiklerini söyledi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com