Jeotermal Sahası arama ruhsatının süresi uzatıldı

Jeotermal Sahası arama ruhsatının süresi uzatıldı
Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'ye ait Simav Jeotermal Sahası arama ruhsatının süresi, Kütahya İl Özel İdaresince 2013 yılının şubat ayına kadar uzatıldı.

Grubun jeotermal yatırımlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Kındap, yaptığı yazılı açıklamada, jeotermalin Zorlu Enerjinin gelişme alanlarının başında geldiğini belirterek, Türkiye'nin en önemli jeotermal sahaları olan Simav, Kızıldere ve Alaşehir'de yürüttükleri çalışmalarla ülkenin jeotermal potansiyelini verimli ve sürdürülebilir şekilde değerlendirmeyi, bu konuda öncü ve örnek projeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini bildirdi.
Simav'da jeotermal kaynakların halihazırda konutların ısınmasında kullanıldığına dikkati çeken Kındap, yapılacak aramalar sonucunda jeotermal kaynak kullanımının konutlarla sınırlı kalmayacağını, enerji üretiminin yanı sıra bölgeye seracılık, turizm gibi yeni iş kolları da kazandıracağını duyurdu.
Grubun Kızıldere ve Alaşehir'de yürüttüğü çalışmalara da değinen Kındap, 2008'de gerçekleştirilen ADÜAŞ ihalesi ile devralınan Kızıldere Jeotermal Santralinin 6 megavata kadar düşen kapasitesini 15 megavata, yani tam kapasiteye çıkardıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Sahada yürüttüğümüz çalışmaları kısa ve uzun vadeli olmak üzere ikiye ayırdık. Santrali devraldığımızda rezervin yüksek oranda karbondioksit içeren mermer ve kireç taşlarından oluşmasının kabuklaşmaya neden olduğunu, bu oluşumun da zamanla kuyu ile kuyu başı elemanlarını tıkadığını gördük. Bir dizi yenileme yatırımı gerçekleştirerek santralin kurulu gücünde üretime geçmesini sağladık. Uzun vadede ise hedefimiz, Kızıldere'de, 77 MW'lık kurulu güce ulaşan Türkiye'nin en büyük jeotermal santralini inşa etmek.''
Zorlu Enerjinin, Alaşehir jeotermal sahasında yürüttüğü çalışmalarda da umut verici sonuçlara ulaştığını bildiren Kındap, Zorlu Enerjinin 30 yıllığına işletme ruhsatına sahip olduğu Alaşehir jeotermal sahasında açtığı Alkan-I jeotermal sondajının, Batı Anadolu'daki iki önemli grabenden biri olan Gediz grabeninde gerçekleştirilen en önemli jeotermal keşfi olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com