Jet Fadıl’a jet ceza

Jet Fadıl’a jet ceza
Caprice Gold Palace isimli otel projesinin ‘7 yıldızlı’ olduğunu söyleyerek müşteriyi yanıltan Fadıl Akgündüz’e ceza yağmaya başladı. Kamuoyunda ‘jet Fadıl’ olarak bilinen Akgündüz’ün ilk cezası 652 bin lira.

Reklam Kurulu, mevzuatta tanımı olmayan ‘7 yıldız’ ifadesini kullanarak müşteriyi yanılttığı ve haksız rekabete neden olduğu için firmayı toplam 652 bin lira cezaya çarptırdı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu dün yaptığı toplantısında, Caprice Gold Palace’ın ‘Avrupa’nın 7 Yıldızlı Tek Sarayı’, ‘Kendisini 5 Yılda Ödeyen Dünyanın En Karlı Yatırımı’, ‘Caprice Gold Sarayı’nda Neler Var?’, ‘Tapu ve Kira Garantili Otel Odaları’ başlıklı tanıtımlarını incelendi.

Reklam Kurulu toplantı sonucunda, firmaya 4 reklamıyla ilgili ayrı ayrı 4 defa idari para ve durdurma cezası verilmesini kararlaştırdı.
Firmaya kesilen cezanın toplam miktarının 652 bin 432 TL olduğu ifade edildi Kararlara göre mevzuatta ‘7 yıldızlı’ bir sınıflandırma olmamasına karşın ‘Avrupa’nın 7 Yıldızlı Tek Sarayı’ başlıklı reklamda tüketiciler aldatılıyor ve yanıltılıyor.

300 milyonluk satış yapıldı

“İmza” adını verdiği otomobil projesi nedeni ile yurtdışında yaşayan on binlerce kişiden 200 milyon euroyu aşkın bir para toplayan Fadıl Akgündüz son 2 yıldan bu yana Bayrampaşa’da inşa ettiği Caprice Gold  projesi ile gündemde. Akgündüz, projede 8 bine yakın devre mülk
sattıklarını 29 Mayıs olarak planladıkları açılışı ise 22 Aralık 2012 olarak değiştirdiklerini açıklamıştı.

Akgündüz, resmi makamlardan, "7 yıldızlı otel" tanıtımının yapılmaması yönünde bir uyarı gelmesi durumundan bu yöndeki ifadelerden vazgeçeceklerini de açıklamıştı.

Caprice Gold’ün tanıtım broşürlerinde ise 300 milyon TL’lik satış yapıldığı bilgisine yer verilmişti.

Jet Fadıl kimdir?

Önceleri JetPA adında, otomobil pazarlama hizmeti veren bir şirkete sahipti. Müteahhitliğe girişmesiyle işlerini kısa zamanda büyüttü. Memleketi Siirt'te %100 yerli ve Türk malı otomobil üretecek bir otomobil fabrikasını inşa etmeye başladığında büyük sükse yaptı. 'İmza' adını verdiği modelin tanıtım gecesi televizyonlardan canlı yayınlandı. Jet Fadıl olarak da tanınır. Dönemin politik karışıklığının da etkisiyle iflas etti. Geride kaba inşaatı bitmemiş bir fabrika bıraktı.

Hakkında tutuklama kararı çıkınca yurt dışına kaçmış ve 2002 seçimlerinde bağımsız milletvekili seçildiği Siirt'e geldiğinde tutuklandı. Boşalan koltuğu için yapılan seçimden sonra Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan seçildi.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com