“Jitem gitti AKP geldi!”

“Jitem gitti AKP geldi!”
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’den yine çok tartışılacak açıklamalar…

CHP'li Aygün, AKP'li Çemişgezek Belediye Başkanı Metin Yıldız'ı şikayet etmeye hazırlanan, ancak partiye şikayet dilekçesi veremeyen 16 muhtarın evlerinin aranmasına ilişkin rapor hazırladı.
 
Aygün, 16 muhtarın 18 Ocak günü AKP'ye gönderilmek üzere dilekçe hazırladığını, dilekçede, "Belediye başkanının ilçe halkı arasında Alevi-Sünni ayrımı yaptığı; kendisine bağlı kişilerin terör örgütü sempatizanı, uyuşturucu ticareti ve tefecilik yapan kişiler olduğu; vatandaşları tehdit ettiği; rant sağladığı; AKP’nin ilçeye sağladığı imkânları kendi şahsına ve yandaşlarına kullandığı"na yönelik iddiaların yer aldığını söyledi.
 
Aynı akşam Ali Haydar Polat ve Mustafa Öztürk isimli vatandaşların ev ve işyerlerinin arandığı, dilekçeye el konduğu belirtilen raporda, yaşanan gelişmeler üzerine 12 Şubat günü kendisinin ilçeye giderek incelemelerde bulunduğu, Belediye Başkanı Yıldız'ın da 19 Şubat günü kendisiyle TBMM'de görüştüğü ifade edildi.
 
AKP'Lİ VEKİL BASKI YAPTI
 
Raporda, vatandaşların Cumhuriyet Savcısı'nın dilekçelere el koyma kararının arkasında Çemişgezekli olan AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş’ın olduğu, Ataş'ın yargı dahil tüm devlet kurumları üstünde otorite kurduğu iddiası yer aldı. Raporda, "Anayasal bir hak olan dilekçe vermeyi, terörist faaliyet ilan edecek kadar baskıcı bir anlayış devlete hakim olmuştur" denildi. Belediye başkanının vatandaşlar üzerinde korku imparatorluğu kurduğu iddia edilen raporda, belediye başkanın talebiyle ilçedeki yüksekokulda çalışan Yücel Burhan ve Kürşat Aslan isimli görevlilerin sürgüne uğradığı da ileri sürüldü.
 
"JİTEM TÜRÜ ÖRGÜTLENMELER"
 
Raporda şu ifadelere yer verildi:
 
* Çemişgezek Mahkemesi’nce verilen arama kararı kabul edilemez. Arama için hukuki şartlar oluşmamıştır. Dilekçeyi bulmak için arama kararına hacet yoktur. Çemişgezek hakimi adeta silah, uyuşturucu veya başka bir suç delili arar gibi bir karar vermiştir.
 
* Dilekçe henüz yerine ulaşmadan mahkemece el konulması CMK’nın açık ihlâlidir.
 
* Yargının muhtarlara karşı aldığı önlemler ilçede ciddi bir endişeye yol açmıştır. Demokratik sistemin en önemli ayağı ve bir denge kurumu olan yargının hükümete bağlı bir belediye ile bu ölçüde iç içe görünmesi yurttaşlarda güven bunalımına yol açmıştır.
 
* Muhtarların TOKİ, işe alımlar, çalışmadığı halde maaş alanların varlığı, yüksekokuldaki görevlilerin sürgün edilmesi gibi savları araştırılmak zorundadır. Zira bu iddialar ağır olup ceza hukuku bakımından suç oluşturabilmektedir.
 
* Belediye Başkanı’nın JİTEM iddiaları soyut ve dayanaktan yoksun görünmektedir. Çemişgezek Sosyal Yardımlaşma Vakfı bünyesinde JİTEM aramak veya bulmak hayatın olağan akışına uygun değildir.
 
* İlçe kaymakamı AKP baskısı altındadır. Muhtarlar ve halkın önemli bir kesimi buna inanmaktadır. Zaten Kaymakam da görüşmemizde bu tespiti haklı kılacak sözler sarf etmiştir. AKP her yerde olduğu gibi 2 bin 500 nüfuslu Çemişgezek ilçesinde de parti-devlet gibi görünmektedir. 1990’larda bölgede JİTEM’den duyulan korku bugün AKP’den korkuya dönüşmüştür. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com