Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede haritada yerini aldı

Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede haritada yerini aldı
Astronomlar ilk kez Asteroid Kuşağı dışında yer alan bir gezegenin uydusunun eksiksiz jeolojik haritasını çıkardı

Amerikalı astronomlar, Jüpiter'in en büyük uydusu Ganymede'nin eksiksiz haritasını çıkardı. Yapılan çalışmayla ilk kez Asteroit Kuşağı'nın ötesinde yer alan bir gezegenin uydusunun yüzeyinin küresel ölçekteki eksiksiz jeolojik haritası çıkarılmış oldu.

NASA'ya ait uzay araçları Galileo ile Voyager 1 ve Voyager 2'nin çektiği en iyi görüntülerin bir araya getirilmesiyle çıkarılan harita, teknik olarak Ganymede'nin yüzeyinin çeşitli jeolojik özelliklerini resimliyor. Harita, Güneş Sistemi'nin tarihi gelişimi boyunca oluşumu ve evrimi süren uydunun jeolojik özelliklerini ayrıntılı olarak gösteriyor. Bu özellikler, Ganymede'nin iç yapısının evriminin yanı sıra uydunun yüzeyine gömülü durumdaki yapıların evrimine ışık tutuyor. Haritada yer alan jeolojik özellikler, Ganymede'nin, yakınındaki diğer Jüpiter uyduları olan "lo", "Europa" ve "Callisto" ile arasındaki dinamik etkileşimlere ilişkin de bilgiler veriyor.

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kurumun bilim uzmanı ve gezegen bilimci Wes Patterson ile Wheaton College yüksekokulundan Geoffrey Collins'in başkanlığındaki bilim ekibi tarafından hazırlanan harita, ABD Jeolojik Araştırma Kurumu tarafından yayımlandı.

Petterson, çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Ganymede'nin yüzeyinin tamamını haritalandırmamız sayesinde, bu, gerçekten de benzersiz uydunun oluşumu ve evrimine ilişkin bilimsel sorulara daha eksiksiz cevaplar verebileceğiz" dedi.

- Ganymede'nin özellikleri

İlk kez ünlü İtalyan astronom Galileo Galilei tarafından 1610'da keşfedilen buzlarla kaplı Ganymede, Jüpiter'in yanı sıra Güneş Sistemi'nin de en büyük uydusu olma özelliğini taşıyor. Jüpiter'in varlığı teyit edilen 67 uydusundan 7'ncisi olan Ganymede 5262 kilometrelik bir çapa sahip. Ganymede, bu büyüklüğüyle Güneş Sistemi'ndeki Merkür ve cüce gezegen Plüton'u geride bırakıyor.

Ganymede'nin bir diğer özelliğiyse Güneş Sistemi'nde yer alan uydular arasında kendi manyetosferi olan tek uydu olması. Bu, Ganymede'nin, içinde barındırdığı elektrik yüklü parçacıkları kontrol eden bir manyetik alana sahip olduğu anlamına geliyor.

Muhabir: Alp Ertunga Karaca
Yayınlayan: Şermin Coşkun

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com