Ka-der'den siyasilere çağrı

Ka-der'den siyasilere çağrı
Kadın Adayları Destekleme Derneği, yerel seçimler öncesi siyasi parti liderlerine bir çağrıda bulunarak "Kadın Adayları Unutma" kampanyası başlattı.
 Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER), daha fazla kadının aday gösterilmesini ve seçilmesini sağlamak amacıyla yerel seçim kampanyası başlattı.
 
Kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın, 2009'daki seçimlerde il, ilçe ve belde olarak toplam 2 bin 950 belediye başkanı seçildiğini kaydetti.
 
Aydın, belediye başkanlarından yalnızca 26'sının, 31 bin 790 belediye meclisi üyesinin 1340'ının, 3 bin 379 il genel meclisi üyesinin 110'unun kadın olduğunu aktararak, şöyle devam etti:
 
"Kadınlar, 1930'da yerel seçimlerde aday olma hakkını elde etti. Ancak yerel yönetimlerde hala yok sayılıyoruz. Adaylıkların genel başkanların ya da genel merkez yöneticilerinin tekelinde olduğu bir aday belirleme yöntemiyle, kadınlar aday gösterilmiyor dolayısıyla seçilemiyor. Nüfusun yarısının yok sayıldığı, yönetime katılımdan yoksun bırakıldığı bir ülkede, adalet, demokrasi ve eşitlikten söz edilemez. Ne yazık ki kadınlar, yaşadıkları yere ait kararlarda söz sahibi olamıyor. Kampanyamızla AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye seslenerek, 'Kadın adayları unutma' diyoruz."
 
Partilerde kadın erkek eşitliğiyle ilgili duruşun olması gerektiğini vurgulayan Aydın, "30 Mart 2014 Yerel Seçim Kampanyası'nı başlattık. Bugün parlamentoda bulunan BDP ile HDP liderleri kampanyamızda yer almıyor. Nedeni şu; iki parti de cinsiyet eşitliğini hem tüzüklerine hem de programlarına almış durumda. Onlar kadın adayları unutmadıkları için, bu kampanyada yer almadı. Umarız onların bu duruşu diğer partilere de örnek olur" diye konuştu. (MRE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com