Kabataş savcısı yandaş gazeteyi yalanladı

Kabataş savcısı yandaş gazeteyi yalanladı
AKP'ye yakınlığıyla bilinen Akşam gazetesi, Kabataş soruşturmasını yürüten eski savcı Rasim Işıkaltın'nın "Asıl darp o görüntülerden sonra başlıyor" dediğini yazdı. Aynı savcı soL'a da konuştu: "O görüntülerin devamı var demedim."

İstanbul Kabataş'ta Zehra Develioğlu'nun saldırıya uğradığı iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmanın ilk savcısı Rasim Işıkaltın, "Asıl darp o görüntülerden sonra başlıyor" dediğini yalanladı.

Akşam gazetesinde bugün "O görüntülerin devamı var" manşetiyle çıkan haberde savcı Rasim Işıkaltın'ın "O ana kadar herhangi bir müdahale söz konusu değil. O görüntü olay anından öncesine denk gelen görüntülerdir" dediği iddia edildi.

soL'un ulaştığı Işıkaltın, Akşam'ın manşetinden haberdar olmadığını ve herhangi bir açıklama yapmadığını söyledi.

Işıkaltın, soL'a yaptığı açıklamada "Bu dosya hazırlık soruşturması. Kısıtlama kararı var. Bu bakımdan soruşturmanın akıbetine, içeriğine ilişkin bilgi vermem mümkün değildir. Haberde yer alan ifadeler bana ait değildir. Demeç vermedim. O görüntüler de çıkmış bir yerden bilemiyorum, biz de tahkikatta dinledik, ettik, görüntüleri izledik" dedi.

'GÖRÜNTÜLERİ İZLEDİM DEMEDİM'

Zehra Develioğlu'nun savcılığa verdiği ifadesinin tutanağında "Protestocu grupların gitmesinden tahminen 3-4 dakika kadar sonra eşim Kabataş İskelesi tarafından benim bulunduğum yere yürüyerek geldi" ifadesi yer alıyor. Yayınlanan görüntülerde herhangi bir saldırı görülmediğini ve görüntünün Develioğlu'nun yanına eşinin gelmesiyle sonlandığını belirttiğimiz Işıkaltın, başka bir görüntü izleyip izlemediğine ilişkin sorumuza "Ben görüntü izledim demedim, siz bana görüntü izlediğimi söylüyorsunuz" yanıtı vererek konuşmayı sonlandırdı.

AKŞAM'IN HABERİ ŞÖYLE

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Akşam gazetesi, dosyanın eski savcısı Rasim Işıkaltın'a konuştuğunu iddia ettiği haberinde şöyle deniliyordu:

"Soruşturmanın eski savcısı Işıkaltın, Emniyet görevlileri ile birlikte olay yerine ait birçok mobese görüntüsü inceledi. Görüntüler doğrultusunda tespit edilen çok sayıda kişinin ifadesine başvuruldu. Bu sırada önceki gün olaya ilişkin ilk kamera kayıtları ortaya çıktı. Görüntülere göre Zehra Develioğlu 19.42 sıralarında bebek arabasıyla kameranın görüş açısına giriyor. Bir müddet sonra da eşinin gelmesiyle yolun karşısına geçerek uzaklaşıyor. Kayıtlarda Develioğlu'na müdahale görünmüyor.

Savcı Işıkaltın, "O ana kadar herhangi bir müdahale söz konusu değil. O görüntü olay anından öncesine denk gelen görüntülerdir" dedi.

Işıkaltın soruşturma kapsamında Emniyet'te kayıtların incelenmesinin sürdüğünü saldırı karelerinin dosyaya girmesinin beklendiğini söyledi.

Işıkaltın'ın görevden alınmasının ardından dosya yeni Savcı Mehmet Akıllı'ya verildi."(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com