'Kaç TIR'da silah ve mühimmat yakalanmıştır?'

'Kaç TIR'da silah ve mühimmat yakalanmıştır?'
'Araçta ele geçirilen ve gıda maddeleri arasında gizlenen roket başlıkları ile silah ve mühimmat bulunduğu iddiası doğru mudur?'

CHP’liler, Hatay’da içinde silah ve mühimmat bulunan TIR’ın aranmasının MİT görevlilerince engellenmesi ve serbest bırakılmasının peşini bırakmıyor.

Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na cevaplaması istemiyle bir soru önergesi daha verildi.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer tarafında Meclis’e sunulan soru önergesinde şöyle denildi:“-1 Ocak 2014 tarihinde İHH'ya (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) ait veya vakıf tarafından kiralanan bir TIR'ın Jandarma ekiplerince durdurulduğu iddiası doğru mudur? Sözü edilen olayda vakıf tarafından kiralanan veya vakıf sahipliğinde bulunan TIR'da arama yapılmadı ise ‘silah yüklü olduğu şüphesi’ ile arama yapılan TIR kim ya da kimlere aittir?

-TIR'da İHH Bölge Müdürü ve bir MİT elemanının da bulunduğu iddiası doğru mudur?

-TIR'ın içindeki bir MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) elemanının arama yaptırmamayı engellediği ve aracın kendi kontrollerinde olduğunu söylediği iddiası doğru mudur? Hatay Valisi Celalettin Lekesiz'in aracı Jandarma'nın elinden almaya çalıştığı, savcının ise arama kararında direndiği iddiası doğru mudur?

-Sözü edilen olay ile ilgili olarak MİT'in bir görevlendirmesi var mıdır? MİT mensubu olduğu iddia edilen kişi kim tarafından hangi amaç ve gerekçe ile görevlendirilmiştir? Olaya ilişkin tutanak tutulmuş mudur?

-TIR'ın ‘resmi beyanında’ taşıdığı yük cinsi ve miktarı nelerdir? Araçta ele geçirilen ve gıda maddeleri arasında gizlenen roket başlıkları ile silah ve mühimmat bulunduğu iddiası doğru mudur?

-TIR ve mülkiyetini bulunduranlar hakkında hangi işlemler yapılmıştır?

-Olaya ilişkin olarak gözaltına alınan kişi ya da kişiler bulunmakta mıdır? Bu kişiler kimlerdir? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle bu kişiler hakkında hangi yasal işlem yapılmıştır?

-7 Kasım 2013 tarihinde Adana'da polisin yüklü miktarda uyuşturucu sevk edileceği ihbarı üzerine Metal Sanayi'ye yaptığı baskında aranan bir TIR'da da yüklü miktarda roket başlığı ele geçirilmiş ve sayımı yapılan roket başlıklarıyla ilgili Adana Valisi Hüseyin Avni Coş roket başlıklarının toplam 935 adet olduğunu, bir kısmının Konya'da, bir kısmı da Adana'da üretildiğini saptandığını ve Suriye'ye gönderilmek istendiğini açıklamıştı. İstihbarat raporlarında sözü edilen olay ile Hatay'daki olay arasında bir bağlantı var mıdır?

-Adana'daki olayın akıbeti ne olmuştur?

-Son bir yıl içinde her bir sınır ayrı ayrı gösterilmek üzere ülkemiz sınırları içinde veya sınırları dışına çıkmak üzereyken kaç TIR'da silah ve mühimmat yakalanmıştır? Yakalanan silah ve mühimmatların tür ve cinslerine göre dağılımı nasıldır?

-Yaşanan olaylar Türkiye'nin Suriye'de Esad'a karşı savaşan El Kaide ve benzeri teröristlere yardımcı olduğunu göstermekte midir?

Değil ise neyin göstergesidir?” 
(LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com