Kaçak Akaryakıt Vurgunu

Kaçak Akaryakıt Vurgunu
Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 22 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 68 kişi gözaltına alındı. Kütahya ve Afyon gibi illerinde içinde bulunduğu akaryakıt operasyonunda yaklaşık olarak 200 milyon TL'lik bir v

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 22 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 68 kişi gözaltına alındı. Kütahya ve Afyon gibi illerinde içinde bulunduğu akaryakıt operasyonunda yaklaşık olarak 200 milyon TL'lik bir vurgunun yapıldığı belirtildi.

Yurtdışından boya sanayisinde kullanmak amacıyla ithal ettikleri kimyasal maddeleri kurdukları 10 madeni yağ fabrikalarında akaryakıta karıştırarak 250 istasyonda piyasa süren, aralarında albay ve binbaşının da bulunduğu 1'i kadın 36 kişilik çete çökertildi. C.U ile iki oğlunun kurduğu ve 4 yıldır faaliyette olan istasyonlardan şimdiye kadar 200 milyon TL vurgun yaptıkları belirtildi.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, gelen ihbarlar üzerine harekete geçti. Yapılan incelemelerde yurtdışından her yıl ithal edilen 1 milyon 300 bin ton 'base oil, solvent, toluen, white sprite ve hekzan' gibi kimyasal maddelerde 2009 yılında 3 milyon 900 bin getirildiği ortaya çıktı. Soruşturmayı bu yönde yürüten mali polis, bir akaryakıt firmasının yurtdışından boya ve madeni yağ sanayiinde kullanmak amacıyla getirdiği ürünleri akaryakıta karıştırarak sattığını belirledi. Firmanın Ankara, Kütahya, Afyon gibi farklı illerde 10 madeni yağ fabrikası kurduğu ve ürünleri bu fabrikalarda akaryakıta karıştırdığı anlaşıldı. Akaryakıtın daha sonra istasyonlardan satıldığı belirtildi. Bu kişilerin yurt genelinde 40'ı kendi ailelerine ait toplam 250 akaryakıt istasyonu olduğu tespit edildi. Bir yıla yakın süren teknik ve fiziki takibin ardından 5 Mart 2010 günü 22 ilde düzenlenen operasyonda 68 kişi gözaltına alındı. Baskınlarda 1657 ton kaçak akaryakıt, 15 adet akaryakıt tankeri, 42 adet depolama tankı, 1 tabanca, çok sayıda bilgisayar, evrak ve doküman ele geçirildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen şebekenin elebaşılığını C.U.,'nun yaptığı ve şebekenin içinde Bursa'da görevli bir albay, Bilecik'te görevli bir binbaşı, bir uzman çavuş, bir banka müdürü, 2 banka çalışanın da bulunduğu belirlendi.
68 zanlıdan 32'si ifadeleri alındıktan sonra savcılık talimatı doğrultusunda serbest bırakıldı. Yapılan sorgulamada C.U ve iki oğlunun 2006 yılında kurduğu firmanın 4 yıl içinde yurt çapında 250 akaryakıt istasyonu açtığı belirlendi. Aile şirketi olarak kurulan firmanın açtığı 40 istasyonu köylü tanıdıkları adına açtığı belirtildi. Köylülere bu iş karşılığında 1500 TL aylık verildiği öğrenildi. Şebekenin 4 yıl içerisinde akaryakıt kaçakçılığından 200 milyon TL vurgun yaptığı öne sürüldü. Emniyette işlemleri tamamlanan 1'i kadın 36 zanlı Kadıköy Adliyesi'ne sevk edildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com