Kaçak Kuran kursu serbest!

Kaçak Kuran kursu serbest!
AKP’nin Meclis’e yolladığı tasarı yasadışı eğitim kurumu açanları hapisten kurtarıyor...

Hükümet, 4. yargı paketini TBMM’ye sunduğu sırada kritik bir tasarıyı daha Meclis’e gönderdi.

Cumhuriyet'in haberine göre, Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasası’nda değişiklik öngören tasarının içine “gizlenen” maddeyle Türk Ceza Yasası’nda yer alan “Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişilere” hapis cezası verilmesini uygulaması kaldırılıyor.
 
Böylece kaçak okul açmanın yanında Kuran kursu, medrese, yurt ve dershane açmak suç olmayacak. Süren davalar da maddenin kalkmasıyla düşecek.
 
CHP milletvekili İlhan Cihaner, Erzincan başsavcısı olduğu sırada İsmailağa cemaatine yönelik soruşturmayı bu suçtan açmıştı. Bu yasa maddesinin kalkmasıyla artık hiçbir savcı cemaatlere yönelik bu tür bir soruşturma açamayacak.
 
AKP hükümeti, iktidara geldikten sonra TCY’nin 263. maddesinde kanuna aykırı eğitim kurumu açmaya yönelik hapis cezasına indirim getirmiş ve bu yerlerin kapatılması uygulamasını kaldırmıştı.
 
TCY’nin eski 263. maddesi, “Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve bu kurumlarda kanuna aykırı olarak açıldığını bildiği halde öğretmenlik yapanlara, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir. Yukarıdaki fıkrada gösterilen yerlerin kapatılmasına da karar verilir” şeklindeydi. 2005 yılında sert tartışma ve tepkilere karşın hükümet, söz konusu maddeyi “Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açan veya işleten kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır” olarak değiştirmişti.
 
4. PAKETE KOYMADILAR
 
Hükümet, şimdi 263. maddeyi kaldırma kararı aldı. Tepki çekecek bu maddenin kaldırılması düzenlemesini ise basının yoğunlaştığı 4. yargı paketine koymadı.
 
Bunun yerine öneriyi, “Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”na ekledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com