Kaçak madencilere 'polis gitti' tuzağı

Kaçak madencilere 'polis gitti' tuzağı
Polis gitti diyerek kandırılan kaçak işçiler madenden çıkınca gözaltına alındı

Güney Afrika'da çok sayıda madencinin mahsur kaldıkları sanılan altın madeninden çıkan 10 kişi gözaltına alındı. Böylece madenden çıkınca gözaltına alınanların sayısının 20'yi aştığı tahmin ediliyor.

Terkedilmiş bir madende izinsiz altın çıkarmaya çalıştıkları söylenen madencilerin polis tarafından gözaltına alınmamak için madenden çıkmadıkları belirtiliyor.

Ancak çevredeki bazı kişilerin madene polisin ayrıldığına ilişkin anons yapmasının ardından çıkanlar itfaiye aracının arkasına saklanmış polis memurları tarafından gözaltına alındı.
Olay yerinden gelen haberlerde, madende yaşananın bir göçük olmadığı öne sürülüyor.

İddialara göre, terkedilmiş madende kendileri de altın arayan rakip bir grup altının bir kısmını çaldıktan sonra peşlerine düşülmesini önlemek için kayalarla çıkışı kapattı.
Madencilerin mahsur kaldıkları, yardım çığlıklarının pazar günü bölgede devriye gezen polisler tarafından duyulması üzerine anlaşıldı.

Olayda mağdur olanların sayısı bilinmiyor. Yetkililer, söz konusu kişilerin terkedilmiş madene havalandırma bacasından girdiklerini söylüyor.

Olay yerindeki bir BBC muhabiri, mahsur kalan kişilerin dışarı çıkmak istememelerinin bir nedeninin de ellerindeki altınlara el konulması ihtimali olduğuna dikkat çekiyor.

"POLİS GİTTİ, ÇIKIN" DİYE TUZAK KURDULAR

İlk gelen haberlerde mahsur kalan kişi sayısının 200'ü bulduğu söylenmişti. Ancak bu rakamın abartılı olduğu tahmin ediliyor. Yetkililer, mahsur kalanların çoğunun Mozambik ve Lesotho'lu olduğunu söylüyor.

Kurtarma çalışmaları Pazar gecesi 11 madencinin dışarı çıkmayı kabul etmesinin ardından askıya alınmıştı.Güney Afrika Basın Derneği'nin bir polis memurunun ifadesine dayandırdığı habere göre, maden ocağından çıkarılan 11 kaçak işçi, yasadışı madencilik yapmakla suçlanıyor. Yetkililer, madencilerden talep gelmeden kurtarma operasyonunu tam olarak başlatmayacaklarını açıkladı.
 
Cumartesi gününden bu yana maden ocağında mahsur kaldığı belirtilen işçilerin durumlarının iyi olduğu kaydedildi. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com