"kaçak Yapılaşmayı Büyük Ölçüde Durdurduk"

"kaçak Yapılaşmayı Büyük Ölçüde Durdurduk"
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, depreme karşı kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini söyledi.

Çeşitli temaslar için Bilecik'e gelen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, valiliği ziyaret etti. Burada gazetecilerin 'İstanbul'da muhtemel bir depreme karşı çözüm ne olabilir' sorusunu cevaplayan Demir, kentsel dönüşüm çalışmalarının problemin aşılmasında önemli olacağını dile getirdi. Türkiye'nin deprem kuşağı içerisinde yer aldığını vurgulayan Demir, Yapı Denetim Kanunu'nun 2001 yılında uygulanmaya başlamasının ardından kamu ve özel kurumlarının depreme dayanıklılık konusunda ciddi bir iyileşme
olduğunu ifade etti.
Geçmiş yapı stokumuzla alakalı güçlendirme ve iyileşme yapılamayan yapılarla ilgili riskin söz konusunu olduğunu dile getiren Demir, 'Bunlarla ilgili elimizde yapı envanteri yok. Bir kısım yerel yöneticilerimiz, bakanlığımız ve bazı ilgili kamu kuruluşlarının elinde kısmi ve sınırlı sayılardaki yapılarla alakalı bilgi var. Ama bizim kanaatimiz kentsel dönüşüm adı altında yapılan çalışmalardır. Ama hala büyük bir yapı stokumuzun, büyük ölçekli depremlere karşı dayanıksız olduğunu biliyoruz. Bu hepimizin
meselesi, tüm yerel yöneticilerin, merkezi idarecilerin, bu konuda katkı sağlayacak her türlü yetkili ve ilgili kuruluşların önünde olan bir problem. Bu konuyu aşma noktasında ciddi çabalar var. En son bildiğiniz gibi belediyeler kanunu 73. maddesinde değişiklik yaparak kentsel dönüşümü daha da hızlandırıcı ve uygulamaya katkı sağlayacak bir düzenleme yapıldı. Bu konuyla ilgili belediyelerimizin çalışmaları devam ediyor' dedi.

'KAÇAK YAPILAŞMAYI BÜYÜK ÖLÇÜDE DURDURDUK'
Kaçak yapılaşma konusunda 8 yılda önemli adımlar attıklarını kaydeden Demir, sözlerine şu şekilde devam etti: 'Özellikle kaçak yapı yapılmasını büyük ölçüde durdurduk. Ruhsata aykırı yapı yapmayı büyük ölçüde durdurduk. 2012 tarihinden itibaren bu konuda daha büyük mesafe katedeceğiz. Yapı denetimini tüm ülke geneline yaygınlaştırdık. 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe giriyor. Bu olumsuz yapı stoklarımızı dönüştürme noktasında merkezi hükümet olarak ve bakanlık olarak bizler büyük bir gayret içerisindeyiz.
Çok büyük mesafeler katettik ama geçmişten gelen yapı stoğumuzla ilgili çalışmalar halen var'
Kaçak yapılaşma konusunda özel mülkiyette olan ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılarla ilgili çözüm arayışı içerisinde olduklarını söyleyen Demir, 'Ama bunlara yönelik çözüm üretmek pek kolay olmuyor. Bunların çözümü şu olabilir. Yıkılacak olanları tespit edip yıkıp vatandaşa yeniden ev yapmak veya yapmasına yardımcı olmak gibi bir yöntem olur. Bu çalışmayı yapmakta çok kolay değil. Ama neticede, buna benzer bir çalışmayı kentsel dönüşüm adı altında gerçekleştirmek en sağlıklı yoldur. Bu konuda da ciddi anlamda bir çalışma yapılıyor' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com