Kaçakçılara 859 yıl hapis!..

Kaçakçılara 859 yıl hapis!..
Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri aralarında Kütahya'nın da bulunduğu 4 ilde gerçekleştirdiği tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 66 kişi hakkında toplam 859 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri aralarında Kütahya'nın da bulunduğu 4 ilde gerçekleştirdiği tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 66 kişi hakkında toplam 859 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Örgüt yöneticisi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun'un ayrı yaşadığı eşi G.U.'nun 16, Bulgaristan Fahri Konsolosu ve eski milletvekili H.K.'nin ise 64 yıla kadar hapsi istendi.
Edinilen bilgiye göre, 2 ay önce Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri organize olarak tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen bir şebekeyi takibe aldı. Örgüt üyelerinin Bolu, Sakarya, Kütahya Uşak ve Bursa'daki İznik, Mudanya, Orhaneli, Harmancık, Gemlik, Mustafakemalpaşa ve Orhangazi ilçelerinde kaçak kazı yaptıkları öne sürüldü. Kazma, kürek ve iş makineleriyle SİT alanlarında yapılan kazıları fotoğraflarla belgeleyen ekipler, soruşturmayı derinleştirdi. 12'si satışa yönelik 20 ayrı eylem gerçekleştirdikleri öne sürülen şebeke üyelerinin yakalanması için operasyon başlatıldı. Kazılarla ele geçirilen tarihi eserleri Avrupa'da satmak istedikleri öne sürülen şüphelilerin ev ve iş yerlerine eş zamanlı şok baskınlar düzenlendi. Operasyonda ele geçirilen çok sayıda sikke, heykel, lahit ve dedektöre el konuldu.
Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun'un uzun süredir ayrı yaşadığı iddia edilen eşi G.U.'nun ise şebekenin lideri E.T. ile pazarlık için bir alışveriş merkezinde buluştuğu iddia edildi. Bademli Mahallesi'ndeki bir villada oturan G.U., evine yapılan baskınla gözaltına alındı. G.U.'nun kazı için şebekeye finansal destek sağladığı iddia edildi. Bulgaristan Fahri Konsolosu ve eski Bursa milletvekillerinden H.K.'nin ise ele geçirilen tarihi eserlerin değer tespiti yapıp yurt dışına çıkarılması için yardımcı olduğu öne sürüldü. Ayrıca müteahhit İ.Ö.'nün kazıları organize ettiği, A.A.'nın diğer illerle bağlantıyı, çetenin lideri E.T.'nin ise yurt dışı bağlantılarını yaptığı iddia edildi.
Gözaltına alınan 21 şüpheli, tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Mahkeme zanlılardan çetenin lideri olduğu iddia edilen E.T. ile eski milletvekili H.K., teknik direktör Bülent Uygun'un eşi G.U., müteahhit İ.Ö. ve A.A. hakkında ise yurt dışı çıkış yasağı koydu.
Savcılığın olayla alakalı soruşturması sona erdi. Savcı, toplam 66 kişi hakkında, 'suç işlemek için örgütü kurmak, kurulan bu örgüte üye olmak, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet ederek izinsiz araştırma ve kazı yapmak' suçlarından toplam 859 yıla kadar hapis talebiyle dava açtı.
Kurulan örgütün yöneticileri arasında yer aldığı öne sürülen eski milletvekili H.K.'nin karıştığı iddia edilen 11 ayrı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet suçundan 64 yıla kadar, yine örgüt yöneticileri arasında yer aldığı öne sürülen Bülent Uygun'un eşi G.U.'nun ise karıştığı 2 ayrı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet suçundan dolayı 16 yıla kadar hapsi talep edildi.
Öte yandan kurulan örgütün liderleri arasında yer alan E.T., İ.Ö. ve A.A.'nın ise 72'şer yıla kadar hapsi istendi.
Zanlılar, önümüzdeki günlerde 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com