"Kaçınılmaz bir zarurettir”

"Kaçınılmaz bir zarurettir”
TOBB Konsey Başkanı Nafi Güral, KOBİ'lerin bir taraftan kendi özürlerinden kaynaklanmayan küresel krizin etkilerinden kurtulmaya çalışan, diğer taraftan Teşvik uygulamalarından cesaretle 'bulundukları illeri kalkındırmak' adına aldıkları risklerin altı

TOBB Konsey Başkanı Nafi Güral, KOBİ'lerin bir taraftan kendi özürlerinden kaynaklanmayan küresel krizin etkilerinden kurtulmaya çalışan, diğer taraftan Teşvik uygulamalarından cesaretle 'bulundukları illeri kalkındırmak' adına aldıkları risklerin altında ezildiğini; günümüz şartlarında Teşvik uygulamasının süresinin tekrar 5 yıl uzatılmasının ise kaçınılmaz bir zaruret olduğunu vurguladı.
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Odaları Konsey Başkanı Nafi Güral, 'Teşvik uygulamasının tekrar 5 yıl uzatılması kaçınılmaz bir zarurettir' dedi.
5084 Sayılı Teşvik Kanununun 2004 yılında, günümüz şartlarına göre çok daha 'iyi durumda' olduğumuz bir dönemde yasalaştığını hatırlatan Güral, 2008 yılından buyana küresel çaplı sıkıntıların yaşandığı bir süreçte teşvik sürenin uzatılmasının kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.
Kanunun uygulandığı süreçte, kapsam dahilindeki ilerde gelişme sağlanması sürecinin başladığının altını çizen Güral uzatılma gereğini, 'Tam hedefe yaklaşıldığında 2008 yılında küresel kriz belası ortya çıkıyor ve teşvik tedbirleri sayesinde elde edilmiş tüm kazanımları alıp götürüyor' şeklinde ifade ediyor.
Gazetemize açıklamalarda bulunan Güral şunları söylüyor:
'Küresel krizin ülkemize ve ekonomimize getirdiği olumsuzluklar nedeniyle kobilerimiz ne yapacaklarına şaşırmış durumda ve çaresizdirler. Bir taraftan kendi özürlerinden kaynaklan mayan küresel krizin etkilerinden kurtulmaya çalışırken, diğer taraftan teşvik uygulamalarından cesaret alarak, bulundukları illeri kalkındırmak adına aldıkları risklerin ağırlığı altında ezilmektedirler. Eğer teşvik uygulaması devam etmezse, aldıkları bu riskler sebebiyle büyük sıkıntılara girmeleri hatta bazılarının yok olmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenlerle, uygulamanın tekrar 5 yıl uzatılması kaçınılmaz bir zarurettir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com