Kaddafi Açıklama Yapacak!

Kaddafi Açıklama Yapacak!
Libya'da göstericiler Mısır sınırının kontrolünü ele geçirdi. Bingazi ve Trablus limanları gösteriler nedeniyle kapatıldı. El Arabia Televizyonu Libya lideri Muammer Kaddafi'nin birazdan açıklama yapacağını belirtti.

Çöl Tilkisi lakablı Libya lideri Muammer Kaddafi günler sonra ortaya çıktı. Televizyonda konuşan Kaddafi ülkesini terketmediğini açıkladı.

Kaddafi'nin tuttuğu paralı askerler ve gansterler ise Libyalıları öldürmeye devam ediyor. Kuzey Afrika'nın kilit ülkelerinden olan Libya'da bugün yaşanan gelişmeler dakika şöyle: 

SAAT 16.16 EL ARABİA: KADDAFİ'NİN BİRAZDAN AÇIKLAMA YAPMASI BEKLENİYOR

SAAT 16.09 BİNGAZİ VE TRABLUS LİMANLARI GÖSTERİLER NEDENİYLE KAPATILDI

SAAT 14.55 BİR İSTİFA HABERİ DE FAS BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN GELDİ

Bu arada, Libya'nın Fas büyükelçiliğindeki bir diplomat da "Libya halkının her gün öldürülmesini" protesto etmek için görevinden istifa etti.

Büyükelçiliğin basın servisinde görevli Azeddine Luaj adlı diplomat, "Artık bu rejimi temsil etmediğimi açıklıyorum. Bunlar hergün adam öldürmeye girişen bir rejimdir" dedi.

Luaj, durum elverir vermez Libya'ya gidip rejime karşı gösteri yapanlara katılacağını söyledi.

SAAT 14.37 
EL BAYDA'DA 26 KİŞİ ÖLDÜ

Libya'nın doğusundaki El Bayda kentinde de uçak ve tankların saldırısında dün gece 26 kişinin öldüğü bildirildi.

El Bayda'da yaşayan Maray el Mahri, Reuters'ı arayarak, ölenler arasında erkek kardeşinin de bulunduğunu söyledi.

Libyalıların arktık "kendi gölgelerinden korktuğunu" ifade eden Mahri, "Bu, hiçbir insanın anlayamayacağı bir şey. Bizi uçaklarla bombalıyorlar, tanklarla öldürüyorlar" dedi.

Kaddafi'ye bağlı birlikleri kenttin sokaklarında gelişi güzel cinayet işlemekle suçlayan Mahri, "Sadece sokakta yürüdüğünüz için bile sizi vuruyorlar" diye konuştu.

Mahri, "Yapabileceğimiz tek şey pes etmemek, geri dönmemek. Şöyle ya da böyle zaten öleceğiz. Bizim yaşayıp yaşamadığımıza önem vermedikleri ortada. Bu bir soykırım" ifadelerini de kullandı.

Yabancı gazetecilerin ülkeye girişine izin verilmemesi nedeniyle haberleri bağımsız kaynaklarca doğrulama olanağı bulunamıyor ve Libya'dan haberler, tanıkların ya da muhaliflerin telefonla yaptıkları açıklamalar ya da sosyal paylaşım sitelerinden alınabiliyor.

TUNUSLULAR LİBYA'DAN KAÇIYOR

Bu arada, dün gece 3 bin kadar Tunuslunun Diba ve Bin Gerden'den Tunus'a geçtiği bildirildi. Bin 200 Tunuslunun daha bugün hava yoluyla Libya'dan tahliye edilmesi bekleniyor.

Yetkililer, Tunus'taki olayların Arap ülkelerinde domino etkisi yapması nedeniyle Libya'da yaşayan enaz 30 bin Tunus vatandaşının hedef haline gelmesinden endişe duyuyor.

İTALYA BİNGAZİ'YE ASKERİ UÇAK GÖNDERİYOR

İtalya da Libya'daki 100 kadar İtalyan vatandaşının tahliyesi için Bingazi'ye hava kuvvetlerine ait bir nakliye uçağı gönderiyor.

Devlet radyosunun haberine göre, Savunma Bakanı Ignazio La Russa, resmi ziyarette bulunduğu Abu Dabi'de yaptığı açıklamada, tahliyeler için Bingazi'ye C-130 tipi nakliye uçağının gönderileceğini kaydetti.

Libya'da çalışan ya da ikamet eden yaklaşık 1500 İtalya'nın bulunduğu, bazılarının son günlerde Trablus'tan kalkan uçaklarla ülkeden ayrıldığı belirtiliyor.

SAAT 14.34 LİBYA'NIN ENDONEZYA BÜYÜKELÇİSİ DE İSTİFA ETTİ

Libya'nın Endonezya Büyükelçisinin de protestocu sivillere yapılan saldırıları protesto için istifa ettiği bildirildi.

Büyükelçi Selahaddin El Bishari, Jakarta Post gazetesine yaptığı açıklamada, "Askerler silahsız sivilleri acımasızca öldürüyor. Kendi halkına karşı ağır silahlar, savaş uçakları ve paralı askerler kullanarak. Bu kabul edilemez" dedi.

Bishari, bugünden itibaren Singapur ve Brunei'deki görevlerinden de ayrıldığını söyledi.

Endonezya Dışişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü de istifa kararının kendilerine bildirildiğini söyledi.

SAAT 14.27 LİBYA'NIN ABD BÜYÜKELÇİSİ DE "DİKTATÖRLÜK"TEN İSTİFA ETTİ

Libya'nın ABD büyükelçisi de artık ülkesinin "diktatörlük rejimini" temsil etmediğini belirterek, görevinden istifa etti.

ABC televizyonunda yayımlanan "Good Morning America" programında yayımlanan röportajında "şu anki diktatörlük rejimine hizmet etmekten istifa ettiğini" söyleyen Büyükelçi Ali Avcali, "Ancak sesleri tüm dünyaya ulaşıncaya, hedefleri gerçekleşinceye kadar halkıma hizmet etmekten asla vazgeçmeyeceğim" dedi.

Avcali, Muammer Kaddafi'den gitmesini ve halkı yalnız bırakmasını da istedi.

SAAT 14.07 
LİBYA'NIN MISIR SINIRINDA KONTROL KADDAFİ KARŞITLARININ ELİNDE

Libya'nın Mısır sınırının, Devlet Başkanı Muammer Kaddafi karşıtı güçlerin kontrolüne geçtiği haber verildi.

Bölgedeki bir Reuters muhabiri, sınırın Libya tarafının, ellerinde sopalar ve Kalaşnikof tüfekler bulunan Kaddafi karşıtı güçlerin kontrolünde olduğunu kaydetti.

Habere göre, sınırı kontrol edenlerden biri, üzeri "Cani hükümdar, Libyalıların katili" yazısıyla karalanmış Kaddafi'nin posterini taşıyor.

Mısır silahlı kuvvetleri de dün gece Libya sınır muhafızlarının çekildiğini ve sınırın Libya tarafının "halk komitelerinin" kontrolünde olduğunu bildirmiş, ancak bu grupların Kaddafi'ye bağlı olup olmadıkları belirtilmemişti.

SAAT 13.24
LİBYA, MISIR UÇAKLARININ İNİŞİNE İZİN VERDİ

Libya'nın Mısırlı işçilerin tahliyesi için iki Mısır askeri uçağının ülkeye inmesine izin verdiği bildirildi.

MENA'nın haberine göre Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, Libya'daki Mısırlıların nakliyesi için askeri uçakların yanı sıra Mısır Havayollarına ait uçaklarla gün içinde 4 sefer yapılacağını belirtti.

Ebul Geyt, Libya'dan ayrılmak isteyen vatandaşlarından büyükelçilikle temasa geçmelerini istedi.

Mısır uçaklarının hangi havaalanına ne zaman ineceği ise açıklanmadı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından daha önce yapılan bir açıklamada Bingazi havaalanının çatışmalarda tahrip olduğu bildirilmişti.

SAAT 13.15 
TRABLUS'TA SOKAKLARDA CESETLER OLDUĞU İDDİASI

Libya'nın başkenti Trablus'ta, sokaklarda güvenlik güçleri tarafından öldürülen göstericilere ait çok sayıda ceset bulunduğu bildiriliyor.

AP ajansının duyurduğuna göre, Trablus'tan Dubai'ye geçen muhalif Libya Selamet Cephesi'nden Muhammed Ali, güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölen göstericilerin sokaklarda kan kaybından ölüme terk edildiğini ve Muammer Kaddafi güçlerinin ambulanslara bile ateş açtığını söyledi.

Ali, göstericilerin vurularak öldürülmesi, güvenlik güçlerinin sokağa çıkanların vurulacağı uyarıları üzerine kent sakinlerinin evlerine sığındığını anlattı.

Yabancı gazetecilerin de ülkeye girişine izin verilmemesi nedeniyle haberleri bağımsız kaynaklarca doğrulama olanağı bulunamıyor ve Libya'dan haberler, tanıkların ya da muhaliflerin telefonla açıklamalarıyla ya da sosyal paylaşım sitelerinden alınabiliyor.

SAAT 11.53 DUBAİ'DEKİ LİBYA KONSOLOSLUĞU BASILDI

Libya'nın Dubai konsolosluğunun bugün yüz kadar kişi tarafından basıldığı ve binadaki Kaddafi portrelerinin sökülerek kırıldığı bildirildi.

Bölgedeki AFP muhabirine göre, çoğu Libyalı olan protestocular "Allah düşmanı Kaddafi", "halk rejimin düşmesini istiyor" şeklinde sloganlar atarak "Kahrolsun Kaddafi" yazılı pankart açtılar.

Protestocular, Libya'daki olaylarda hayatını kaybedenler için gıyabında cenaze namazı kıldı.

Protestoculardan biri "Libya'da olanların gerçek bir katliam olduğunu" söyledi.


SAAT 11.20 
LİBYA TELEVİZYONU "KATLİAM" HABERLERİNİ YALANLADI

Libya devlet televizyonu, göstericilere karşı "katliam" yapıldığına dair açıklamaları yalanladı.

El Cemahiriye televizyonu, "birçok kentte, köyde ve mahallede katliam yapıldığının söylendiğini" belirterek, "psikolojik savaşın bir parçası olan bu dedikodu ve yalanlarla mücadele etmeleri gerektiğini, bu haberlerin ülkenin morali, istikrarı ve zenginliğini yok etmeyi amaçladığını" açıkladı.

Görgü tanıkları, başkent Trablus'un bazı bölgelerinde "katliam" yapıldığını anlatmışlardı.

SAAT 11.02 
BİNGAZİ HAVAALANINA UÇAKLAR İNİŞ YAPAMIYOR

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Libya'daki Bingazi Havaalanına pistin tahrip olması yüzünden uçakların iniş yapamadığını açıkladı.

Mısır'dan yapılan açıklamada, Libya'daki şiddet yüzünden Bingazi havaalanı pistinin tahrip olduğu belirtildi.

SAAT 10.45  LÜBNAN BASINININ İDDİASI: LÜBNAN'A İNMEK İSTEYEN LİBYA JETİNE İZİN VERİLMEDİ

Libya'dan havalanan ve Lübnan'a inmek için izin isteyen özel bir jete iniş izni verilmediği öne sürüldü.

Lübnan'da yayımlanan Es Safir gazetesinde yer alan habere göre, dün gece yarısı Libya'nın Trablus kentinden havalanarak, Lübnan'a gelmek isteyen özel bir jet, içindekilerin ismi verilmediği için iniş izni alamadı.

Libyalı yetkililerin uçaktaki 10 kişinin ismini vermek istemediği, bunun üzerine Lübnan havacılık yetkililerinin, pilotla bağlantı kurarak uçağın Suriye ya da Güney Kıbrıs'a yönlendirilmesi talimatını verdiği belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague dün, "Libya lideri Muammer Kaddafi'nin Güney Amerika ülkelerinden Venezuela'ya gitmekte olduğunu" iddia etmişti. Bunun üzerine Kaddafi, ülkesini terk ettiğine dair yayımlanan haberleri yalanlayarak, Libya'da olduğunu söylemişti.

Öte yandan, iki Libya savaş uçağı dün Malta'ya inmiş, pilotlar kendilerinden protestocuları bombalamalarının istendiğini söylemişti.

Maltalı yetkililer, her ikisi de albay olan pilotların, Trablus yakınındaki üsten havalanarak Malta'ya kaçtığını ifade etmişti.

Pilotlardan birinin siyasi sığınma istediği belirtilmişti.

SAAT 09.53 ARAP BİRLİĞİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Arap Birliği'nin Libya'daki yönetim karşıtı ayaklanmayı ele almak üzere olağanüstü toplanacağı bildirildi.

Arap Birliği'nden yapılan açıklamada, delegelerin bugün Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü toplantı yapacağı belirtildi.

Güvenlik güçlerinin hükümet karşıtı protestoculara karşı aşırı güç kullandığı Libya'da olaylar ülkenin doğusundan başkent Trablus'a da yayılmıştı.

SAAT 09.30
LİBYA'NIN HİNDİSTAN BÜYÜKELÇİSİ İSTİFA ETTİ

Libya'nın Yeni Delhi Büyükelçisi, Libya hükümetinin yönetim karşıtı protestoculara uyguladığı şiddeti durdurması çağrısıyla istifa etti.

Libyalı Büyükelçi Ali El İsavi, AP'ye yaptığı açıklamada, hükümetinin Libyalı sivillere uyguladığı şiddeti hoşgöremediği için istifa ettiğini belirtti.

El İsavi, "Yetkililer, barışçı halkı öldürüyor. Bu kabul edilemez. Bu katliamı durdurmalıyız" diyerek, akan kanın durdurulmasının uluslararası toplumun sorumluluğu olduğunu söyledi.

LİBYA'YI 3 SENARYO BEKLİYOR

Tunus ve Mısır'daki isyanlardan 'ders alarak', isyanın neye mal olursa olsun bastırılması kararı veren Kaddafi rejimi, göstericilere ağır silahlarla saldırmasına rağmen protesto dalgasınına karşı durmakta zorlanıyor.

Uzmanlar, hızla ülke geneline yayılan halk ayaklanmasının ardından Libya'nın geleceğine ilişkin üç ihtimalin öne çıktığını belirtiyor.

42 yıldır iktidarda olan Kaddafi hanedanının, iktidarı gönüllü olarak bırakıp bir Afrika ülkesine gidebileceğini belirten uzmanlar, merkezi hükümetin sivillere yönelik katliam sınırına varan saldırıları nedeniyle BM'nin devreye girerek tampon bölgeler oluşturabileceğine dikkat çektiler.

Üçüncü ihtimal ise, halk ayaklanmasının iktidarı devirerek yeni ve sivil bir yönetimin kurulması. İktidarına tehdit oluşturabileceği korkusuyla Libya'da güçlü bir ordunun teşekkülüne izin vermeyen Kaddafi'nin, isyanı bastırmak için Afrikalı müttefiklerinden yardım istemesi de, rejimin kendini koruyacak güçten yoksun olduğunun işareti olarak yorumlanıyor.

42 YILLIK ALBAY

Libya'da 1969'daki darbeyle iktidarı ele geçiren Albay Muammer Kaddafi o tarihten beri ülkenin başında. Sömürge karşıtı politikalarıyla ses getiren Kaddafi, İngiliz askeri üslerini ülkeden çıkardı. Petrol şirketlerini ulusallaştırdı. İtalyan ve Yahudi azınlığın mal varlığına el koydu. Kıbrıs Barış Harekatı'nda Türkiye'ye yardım etti. Kaddafi, İslam'ın ilkelerinin sosyalizimle uyuşabileceğini öne sürdüğü “Yeşil Kitap” adlı eserini, ülke yönetiminde kelime kelime uyguladı. Afrika liderliği için çaba harcayan, katıldığı zirvelerde fütursuz beyanları ve kadın korumaları ile dikkat çeken Kaddafi, ziyaret ettiği ülkelere çadırını taşımasıyla da uluslararası basının ilgi odağı oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com