Kaddafi Askerlerinden Roket Saldırısı

Kaddafi Askerlerinden Roket Saldırısı
Bu sefer isyancılar da uçaksavarlarla ateş açtılar, kent halkı korku içinde sokaklarda koşturdu.

Basın mensupları ve görgü tanıkları, ilk olarak bir savaş uçağının bu sabah kente taarruzda bulunduğunu ve attığı füzelerin isyancıların kontrol noktasının yakınında iki büyük çukurun oluşmasına yol açtığını belirttiler. Aynı kaynaklar, Kaddafi yanlısı güçlerin Ras Lanuf'a yeniden hava saldırısında bulunduklarını kaydettiler.

İsyancılar sabahki saldırıda, uçaktan iki roketin atıldığını, can kaybı olmadığını bildirdiler.

İsyancılar da uçaksavarlarla ateş açtılar, kent halkı korku içinde sokaklarda koşturdu.

Muhalifler, Kaddafi'ye sadık güçlerin ayrıca batıdaki Bin Cevad kentine saldırı düzenlediğini bildirdiler.

Bu arada, rejimin isyancıların elindeki kentleri ele geçirdiği açıklamasının ardından, başkent Trablus'ta bunu kutlamak için yoğun otomatik silah ateşi açıldı.

Kaddafi rejimi yetkilileri bu sabah, Ras Lanuf, Misrata ve Tobruk kentlerinin kontrolünün ele geçirildiğini açıkladılar, ancak bu açıklama isyancılar tarafından yalanlandı.

Libya'daki muhalifler ayrıca dün Ras Lanuf yakınlarında Kaddafi'ye sadık kuvvetlere ait bir savaş uçağını düşürdüklerini açıkladılar ve buna ait görüntüleri basın mensuplarına gösterdiler.

Öte yandan, direniş hareketi tarafından kurulan Ulusal Konsey, Bingazi'deki ilk toplantısında, "Libya'nın tek bir temsilcisi" olacağını açıklayarak, eski Adalet Bakanı Mustafa Abdülcelil'i "devlet başkanı" ilan etti.

MİSRATA KENTİNİ ELE GEÇİRDİĞİ İDDİASI YALANLANDI

Libya devlet televizyonunun, Misrata kentinin denetiminin Muammer Kaddafi yanlısı güçlere geçtiği haberi, kent sakinlerince yalanlandı.

Televizyonlarda yer alan iddialar üzerine açıklamada bulunan bir kent sakini, kentin halen muhalif güçlerin denetiminde olduğunu söyledi.

İsmi gizli kalmak koşuluyla Reuters haber ajansına açıklamada bulunan kent sakini, ''Kent tamamen devrimcilerin denetiminde'' dedi.

Sabah saatlerinde kentteki havaalanı ve hava üssü yakınından silah sesleri geldiğini anlatan kent sakini, hükümet güçlerinin havaalanı ve hava üssü yakınında bulunduğunu, ancak etraflarının muhalif güçlerce sarıldığını belirtti. Kentte çatışmalar çıkmadığını ve durumun sakin olduğunu kaydeden kent sakini, hükümet güçlerinin kentteki halkı korkutmak amacıyla zaman zaman rastgele ateş ettiğini söyledi.

Libya devlet televizyonundan bugün erken saatlerde verilen haberde, ''asileri yenen'' hükümet güçlerinin, ''Zaviye ve Misrata kentlerinin denetimini tamamen ele geçirdiği'' duyurulmuştu.

KATLİAMA 'TERÖR' GEREKÇESİ

İstifa etmesi için baskı gören Libya Lideri Kaddafi, terörizme karşı mücadele ettiğini belirterek, yurt dışından kendisine destek verilmemesini eleştirdi. Libya diktatörü, 'neden kimse yardım etmiyor' diye sordu.

Kaddafi, Fransız Journal du Dimanche Gazetesi'ne verdiği demeçte, ''Bunun terörizme karşı mücadele olduğunu kimsenin anlamamasına şaşırdım. Son birkaç yılda biz size çok yardım etmiştik. Dolayısıyla biz burada Libya'da terörizme karşı mücadele ederken, karşılık olarak neden kimse bize yardım etmiyor?'' görüşünü dile getirdi.

Komşu Mısır ve Tunus'ta demokrasi talebiyle çıkan ayaklanmadan ilham alan Libya'daki isyanın başarılı olması durumunda, din uğruna savaşın Akdeniz'i içine çekeceğini ifade eden Kaddafi, ''Gözlerinizin önünde Akdeniz'de bir cihad olacaktır. Bin Ladin'in halkı, toprak ve deniz üzerinde fidye uygulayacaktır'' yorumunda bulundu.

Kaddafi, silahlı kargaşaya rağmen ''hükümetinin iyi gittiğini'' savunarak, ''düşmanlarının kendisini iktidardan indirmesi durumunda, kıyılara Libyalı mülteci akını olacağı'' yönünde Avrupa'yı uyardı.

-BAŞKENTTE SİLAH SESLERİ-


Öte yandan, başkent Trablus'ta bugün erken saatlerde silah sesleri duyulduğu belirtildi.

Hükümet sözcüsü Musa İbrahim, Reuters muhabirine yaptığı açıklamada, başkentte çatışma olduğu yönündeki iddiaları yalanlarken, ''Sizi temin ederim, Trablus'ta herhangi bir çatışma olmuyor. Trablus yüzde 100 kontrol altında. Duyduğunuz sesler, kutlama fişekleri. İnsanlar sokaklarda, meydanda dans ediyor ancak yine de güvenliğiniz için oraya gitmemenizi tavsiye ederim'' dedi.

LİBYA DEVLET TELEVİZYONU: ZAVİYE VE MİSRATA KENTLERİNİN DENETİMİNİ ELE GEÇİREN HÜKÜMET GÜÇLERİ, BİNGAZİ'YE YÖNELDİ

Libya'da Muammer Kaddafi'ye bağlı hükümet güçlerinin Zaviye ve Misrata kentlerinin denetimini ele geçirerek, Bingazi kentine yöneldiği bildirildi.

Libya devlet televizyonunun haberinde, ''asileri yenen'' hükümet güçlerinin, ''Zaviye ve Misrata kentlerinin denetimini tamamen ele geçirdiği'' duyuruldu.

Haberde, hükümet güçlerinin, iki haftadan beri Libya'da meydana gelen protesto gösterilerinin merkezinde yeralan, muhaliflerin güçlü kalesi konumundaki Bingazi kentine yöneldiği belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com