Kaddafi İçin Yolun Sonu

Kaddafi İçin Yolun Sonu
Libya lideri Muammer Kaddafi, ''halkının kendisi için ölebileceğini' söylerken, AB ve ABD, Kaddafi'nin biletini kesti!

Libya lideri Muammer Kaddafi, tüm Libyalıların kendisini sevdiğini, başkent Trablus'ta protesto gösterileri olmadığını söyledi.

Muammer Kaddafi BBC'ye verdiği mülakatta, Libya'nın diğer kentlerinde kendisine karşı gösteri düzenleyenlerin ise El Kaide'nin verdiği uyuşturucuları kullandığını belirtti.

Bu kişilerin bazı silahlara el koyduğunu iddia eden Kaddafi, kendisine bağlı güçlere, göstericilere ateş edilmemesi talimatı verdiğini vurguladı.

Libya lideri ayrıca halkının gerekirse kendisini korumak için canını feda edeceğini öne sürdü.

Daha önce Libya'da sivillere düzenlenen saldırılar, birçok ülke tarafından kınanmıştı.

Muammer Kaddafi ise son açıklamalarını, BBC Orta Doğu editörü Jeremy Bowen ve Amerikan ABC Televizyonu'ndan Christian Amanpour'a yaptı.

Clinton: Kaddafi derhal görevi bıraksın

Muammer Kaddafi'nin etrafındaki çember daralıyor. Ülke içinde, başkent dışındaki hemen hemen bütün kentlerin kontrolünü kaybeden Kaddafi hükümetine bir darbe de ülke dışından geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kaddafi'nin "derhal görevi bırakması" gerektiğini söylemişti.
Hillary Clinton, Kaddafi'yi ve destekçilerini, silahsız sivillere saldırmak için "paralı askerleri ve haydutları" kullanmakla, kendi vatandaşlarına silah çevirmeyen askerleri idam etmekle suçlamıştı.

Avrupa Birliği de bugün Libya'ya silah ambagosu uygulanmasını ve Kaddafi'nin mal varlığının dondurulmasını kararlaştırmış, ayrıca Libya liderine seyahat yasağı koymuştu.

Libya'da yaklaşık 42 yıldır iktidardaki Muammer Kaddafi'ye karşı başlatılan isyan sonrası, ülkenin doğusunda kontrol muhalif güçlerde.

Başkent Trablus ve çevresinde ise Kaddafi yanlısı güçlerle muhalifler arasında şiddetli çatışmalar sürüyor.

Trablus'un kenar mahallelerinden birinde, Kaddafi aleyhtarı bir protesto gösterisi düzenlendiği, ülkenin en büyük üçüncü kenti Misrata'da şiddetli çatışmalar çıktığı, bazı uçakların ülkenin doğusunda mühimmat depolarını bombaladığı bildiriliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com