Kaddafi iyice köşeye sıkıştı

Kaddafi iyice köşeye sıkıştı
Libya'daki Muammer Kaddafi rejiminin sonu her geçen gün biraz daha yaklaşıyor.

Libya'daki Muammer Kaddafi rejiminin sonu her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. İsyan hareketi, Kaddafi'nin son kalesi olan Trablus'a da sıçrarken, muhaliflerin başkente NATO güçleriyle ortak saldırı başlattıkları bildirildi.

İsyancıların dün başkent Trablus'un merkezine 48 kilometre uzaklıktaki bir sahil kentini ele geçirmesinin ardından gece saatlerinde Trablus'un içinde de çatışmalar yaşandığı haberi geldi.
 
Aynı saatlerde muhaliflere yakın duran binlerce Trablus sakininin sokaklara inerek gösteri düzenlediği bildirilirken, cep telefonu olan Trabluslulara, hükümetten, “Şehirdeki silahlı ajanları imha etmeleri için kendilerini sokağa davet eden” SMS mesajları geldiği belirtildi.
 
Ardından hükümet sözcüsü Musa İbrahim devlet televizyonuna çıkıp, “az sayıda isyancı”nın şehre sızdığını doğrulayarak, “Trablus emniyette. Lideriniz Kaddafi'dir. Birkaç yerde toplandılar, yarım saatte sorunu çözdük.” dedi.
 
İbrahim, teslim olmaları durumunda, isyancıların affedileceğini söyledi.
 
"TRABLUS AYAĞA KALKTI"
 
Libya'da muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Trablus'taki saldırıları NATO ile koordineli bir şekilde gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 
El Cezire'ye konuşan Abdülcelil, "Bu operasyonu NATO, Trablus'taki savaşçılarımız ve Bingazi'deki komutanlarımızla birlikte planladık" dedi.
 
Abdülcelil'in yardımcısı Abdül Hafız Goga ise Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada “Kritik saatler başlamıştır. Trablus ayağa kalkmıştır” dedi.
 
Bölgedeki AP muhabirleri de NATO uçaklarının akşamüstü başlattıkları ağır bombardımanın ardından başkentte olağan dışı silah sesleri ve patlamalar duyduklarını söyledi.
 
KADDAFİ, SARKOZY'YE YÜKLENDİ
 
İsyancıların Trablus'a yönelik saldırılarının başlamasından birkaç saat sonra telefonla Libya devlet televizyonuna bağlanan Muammer Kaddafi, vatan haini olarak adlandırdığı muhalifleri ülkeyi bölmeye çalışan "mikroplar" olarak tanımladı.
 
"Bu sıçanlar topluca bize saldırdı ama hepsini ortadan kaldırdık" diyen Kaddafi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi de Libya petrolünü çalmak için isyancıları kullanmakla suçladı.
 
Öte yandan 1969 yılında iktidarı alma sürecinde Kaddafi'nin sağ kolu olan Abdül-Selam Cellad'ın önceki gün isyancıların safına geçmesinden sonra hükümet içinden farklı istifa haberleri de geldi. Ayrıca Kaddafi'nin oğulları Seyfülislam ve Hannibal'ın, başkenti terk ederek bilinmeyen bir yere gittikleri öne sürüldü.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com