Kaddafi Keskin Nişancılar Yerleştirdi!

Kaddafi Keskin Nişancılar Yerleştirdi!
İşte Libya'da süren iç savaşın ardından koalisyon güçlerinin başlattığı askeri müdahaleye ilişkin tüm detaylar.

İşte Libya'da süren iç savaşın ardından koalisyon güçlerinin başlattığı askeri müdahaleye ilişkin tüm detaylar:

10:49 - Kaddafi keskin nisancılar yerleştirdi

Reuters haber ajansı, Kaddafi'nin Misrata kentinde binaların çatılarına keskin nişancilar yerleştirdiğini bildirdi.

10:16 - Japonya'dan operasyona destek

Japonya, Batılı ülkelerin Libya'ya yönelik operasyonuna destek verdi.
Dışişleri Bakanı Takeaki Matsumoto, yayımladığı açıklamada, "Japon hükümeti, Güvenlik konseyi'nin 1973 sayılı kararına uygun olarak BM üyesi ülkelerin aldığı önlemleri destekliyor" ifadesini kullandı.
Matsumoto, "Libya yönetiminin halkına karşı şiddeti sürdürmesini şiddetle kınadıklarını" belirtti.

09:51 - Trablus'a bombardıman başladı

Libya'ya karşı dün akşam başlatılan operasyonda bugünün ilk saatlerinde başkent Trablus'taki hedeflerin bombalandığı ve buradaki hava savunma sistemlerinin harekete geçirildiği bildirildi. AFP'nin haberine göre, bir uçak şafaktan önce Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ikametgahının bulunduğu Trablus'un güneyindeki Bab El Aziziye bölgesi üzerinde uçtu. İkametgah ve çevresi ile başkentin diğer kesimlerine yerleştirilen hava savunma sistemleri uçağa ateş açtı. Bombardımanda seçilen hedeflerle ilgili bilgi verilmedi.

07:12 - Libya'daki operasyon ABD basınında

ABD medyası, ABD yönetimi her ne kadar kendisini Libya'ya hava saldırısında ''başrol oyuncusu'' olarak göstermese de ''ABD'nin, operasyona öncülük ettiğini'' belirtiyor.
Gazeteler, ''ABD'nin kendini 'arka koltukta' gibi göstermesinin, bölgede Irak işgaline yönelik hassasiyetin devam etmesi ve Amerikalıların yeni bir cephe istememesinden kaynaklandığı'' yorumlarını yapıyor.
Libya'ya yönelik hava saldırısına dair ilk açıklamaların Fransa'dan gelmesi, ABD Başkanı Barack Obama'nın saatler sonra kamera karşısına çıkması, ABD basınına konu oldu.

05:24 - Çin'den Libya'da istikrar çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Libya'da istikrarın en kısa zamanda sağlanması için çağrıda bulunuldu. Açıklama, Batılı güçlerin Libya'ya hava saldırıları düzenlemesinin ardından geldi.
Libya'ya yapılan askeri saldırıyı üzüntü ile karşıladıklarını beliren Çin Dışişleri Bakanlığı, çatışmaların daha fazla şiddetlenmeden ve sivil kayıplara yol açmadan sonuçlanacağı ümitleri ifade edildi.

03:59 - Libya: 'Düşman Haçlılar' Trablus'u yeniden vurdu

Libya devlet televizyonu, başkent Trablus'un yeni bir hava saldırısı ile vurulduğunu duyurdu. Televizyon, saldırının Batılı güçler anlamına gelen 'Düşman Haçlılar' tarafında gerçekleştirildiğini bildirdi.

03:59 - Trablus'a yeni bir hava saldırısı düzenleniyor

Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin bugün sabahın erken saatlerinde başkent Trablus'a hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.
"Haçlı düşman"ın saldırılarını sürdürdüğü ifade edilen haberde, Trablus'un bazı bölgelerinin hava saldırısıyla ve roketlerle vurulduğu kaydedildi.

03:50 - Libya devlet televizyonu: Saldırılarda 48 kişi öldü, 150 kişi yaralandı

Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonucu 48 kişinin öldüğünü ve 150 kişinin de yaralandığını bildirdi.
Libya devlet televizyonunda askeri bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 'sivillerin bulunduğu bölgelerde' 48 kişinin öldüğü ve 150 kişinin de yaralandığı iddia edildi. Ayrıca başkent Trablus dahil Sirte, Bingazi, Misrat ve Zuvara şehirlerinin de vurulduğunu kaydetti.
Libya devlet televizyonu ayrıca saldırılarda yaralanan kişilerin devlet yetkilileri tarafından hastanede ziyaret edilmesi görüntülerine yer verdi. Ayrıca ölenlere ait olduğu iddia edilen cesetlerin hastanelerdeki görüntüleri de gösterildi.

03:40 - Devlet televizyonu, Libya ordusunun tatbikat görüntülerini yayınladı

Libya devlet televizyonu, koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonucu 48 kişinin öldüğünü ve 150 kişinin de yaralandığını bildirdi. Televizyonda askeri bir yetkilinin açıklamalarının ardından Libya ordusunda ait tatbikat görüntülerini yayınladı.

03:21 - Katar Başbakanı, ülkesinin de operasyona katılacağını teyit etti

Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim El Tani, ülkesinin Libya'ya yönelik operasyona katılacağını söyledi.
El Tani, El Cezire'ye yaptığı açıklamada, Katar'ın askeri harekata katılacağını belirterek, "Cinayetin nedeni bir protesto değil... Paralı askerlerin karıştığı açık bir savaşa dönüştü. Bunun hemen son verilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum" dedi.

03:07 - Trablus'ta uçaksavar ateşi ve patlama sesleri duyuldu

Libya'nın başkenti Trablus üzerinde uçaksavar ateşi ile patlama sesleri duyuldu. El Cezire televizyonunun Trablus muhabirinin canlı yayın bağlantısında da duyulan şiddetli silah sesleri bütün şehirde yankılandı. El Cezire'nin Trablus'taki muhabiri ile stüdyodaki sunucu, silah seslerini canlı yayında duymaları üzerine bir anlık durarak seslerini dinledi.

02:51 - El Cezire: Kaddafi güçleri Bingazi'yi yeniden bombaladı

El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Pazar gününün ilk saatlerinde isyancıların kontrolündeki Bingazi'yi yeniden bombaladığını aktardı.
Kaynağını açıklamayan El Cezire, Kaddafi kuvvetlerinin tank ve füzeler ile Bingazi'yi vurduğunu kaydetti. Haberde bazı yerel sakinlerin, güvenlik için camilere sığındığı bildirildi.

02:33 - Yerel halk: Batılı savaş uçakları Misrata'da Kaddafi güçlerini vurdu

Libya'da isyancıların elindeki Misrata şehrinin sakinleri, Batılı savaş uçaklarının Misrata yakınlarındaki Muammer Kaddafi güçlerinin kullandığı bir havaalanını vurduğunu ifade etti.
Libya devlet televizyonu, koalisyon uçaklarının Misrata'da sivillerin yaşadığı yeri ve buradaki yakıt depolarını vurduğunu iddia etmişti. Misrata'nın yerel sakinleri devlet televizyonundaki haberleri yalanlayarak, Batılı savaş uçaklarının şehrin yakınındaki Kaddafi güçlerinin kullandığı bir havaalanını vurduğunu kaydetti. Misratalı iki yerel sakin, Kaddafi'ye bağlı güçlerin mevkilerinden geri çekildiklerini de aktardı.

02:04 - 'Libya, Avrupa'ya yasadışı göçü engellemeyecek'

Libya'nın Avrupa'ya yasadışı göçe engel olmayacağı bildirildi.
Libya devlet televizyonu, Muammer Kaddafi'nin Batılı devletlerin ülkeye yönelik operasyonunu "Haçlı saldırısı" olarak nitelendirdiği konuşmasının ardından bir güvenlik yetkilisine dayanarak, "Libya'nın, Avrupa'ya yasadışı göçü engellemeye yönelik çabalarına son verme kararı aldığını" duyurdu.

01:58 - ABD donanması, Libya operasyonuna 'Odyssey Dawn' ismini verdi

ABD donanması sitesinde yer alan haberde, Libya'ya BM Güvenlik Konseyi'nin kararı doğrultusunda operasyonun başladığı duyuruldu.
Donanmanın sitesinde füze atışları ile ilgili fotoğraflar yer alırken, operasyonun isminin de 'Odyssey Dawn' olduğu bildirildi.

01:40 - Libya, BM Güvenlik Konseyi'nin toplantı düzenlemesini istedi

Libya'nın BM Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplantı düzenlemesini istediği bildirildi.
Haberi duyuran El Cezire ve El Arabiye televizyonları, konuya ilişkin kaynak ya da toplantının amacı konusunda detaylı bilgi vermedi.

01:30 - Rusya: Batılı güçlerin askeri müdahale kararını üzüntüyle karşıladık

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Batılı güçlerin Libya'ya askeri operasyon başlatmasını üzüntüyle karşıladığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksardır Lukaşeviç yaptığı yazılı açıklamada, "Batılı ülkeler 19 Mart'ta Libya'ya karşı askeri eylemlere başladı. Moskova, BM Güvenlik Konseyi'nde alelacele kabul edilen 1973 sayılı karara referansla düzenlenen askeri eylemi üzüntüyle karşılamaktadır" dedi. Rusya Trablus büyükelçisini görevinden alırken, Rusya Liberal Demokrat Parti Lideri Vladimir Jirinovski, Müslüman ülkeleri Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yanında yer almaya çağırdı.

01:28 - ABD: Kaddafi'nin savunması 'ciddi zarar gördü'

ABD ulusal güvenlik yetkilisi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin hava savunma sisteminin, ABD öncülüğündeki füze saldırıları sonucu 'ciddi zarar gördüğünü' ifade etti. İsmini açıklamayan Amerikalı yetkili, "Kaddafi'nin hava savunma sistemi ciddi şekilde zarar gördü. Kaddafi'nin ve onun karar kuvvetlerini hava saldırılarına hasıl karşılık vereceğini öngörmek için daha çok erken." dedi.

01:16 - Kaddafi, 'Libya'yı korumak için' halkı silahlandıracak

Libya lideri Muammer Kaddafi, 'ülkeyi korumak için' halkı her çeşit silahlarla silahlandıracağını söyledi. Kaddafi, halkından koalisyon güçlerinin harekatına karşı devrim için silahlanmalarını istedi.

00:55 - ABD ordusu, füze saldırısının görüntüsü yayınladı

Amerikan ordusu, Libya yönelik başlatılan uluslar arası harekata ilişkin saldırı görüntüleri yayınladı. Ordunun internet sitesinde yer verilen 21 saniyelik video görüntüsünde USS Barry (DDG 52) adlı destroyerdan fırlatılan Tomahawk füzelerinin fırlatılması görülüyor. Sitede yer alan bilgide İngiliz ve Amerikan gemileri ile denizaltılarından toplam 110 füze fırlatıldığı ve yaklaşık 20 radar ve uçak savar rampasının hedef alındığı belirtildi.

00:28 - BAE 24, Katar 4-6 uçak vaadinde bulundu

Adının açıklanmasını istemeyen bir Fransız yetkili, AFP ajansına açıklamasında Birleşik Arap Emirlikleri'nin Libya'ya yönelik operasyona 24 uçak, Katar'ın ise 4-6 arası uçakla katılma vaadinde bulunduğunu söyledi.

00:26 - ABD ordusu, füze saldırısının fotoğraflarını yayınladı

Amerikan ordusu, Libya yönelik başlatılan uluslar arası harekata ilişkin saldırı fotoğraflarını yayınladı. Ordunun internet sitesinde yer verilen fotoğraflarda USS Barry (DDG 52) adlı destroyerdan fırlatılan Tomahawk füzeleri görülüyor.
Sitede yer alan bilgide İngiliz ve Amerikan gemileri ile denizaltılarından toplam 110 füze fırlatıldığı ve yaklaşık 20 radar ve uçak savar rampasının hedef alındığı belirtildi.

00:19 - Libyalı gazeteci öldürüldü

Libya'da yönetimin saldırılarıyla ilgili canlı internet programı yapan bir gazetecinin öldürüldüğü bildirildi.
Gazetecinin arkadaşları tarafından yapılan açıklamada, Libya el Hurra (Özgür Libya) adlı kanalı kuran Muhammed el Nabus'un, bugün, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Bingazi'ye yaptığı saldırı sırasında, bir keskin nişancı tarafından vurulduğu kaydedildi.

00:02 - Kaddafi: Akdeniz ve Kuzey Afrika, savaş alanı haline geldi

Libya lideri Muammer Kaddafi, Akdeniz ve Kuzey Afrika'nın "savaş alanı" haline geldiğini söyledi.
Kaddafi yaptığı açıklamada, Akdeniz ve Kuzey Afrika ülkelerinin çıkarlarının, "şu andan itibaren tehlike altında olacağını" söyleyerek, Libyalıların, "sömürgeci, Haçlı saldırısına karşı koyacağını" belirtti.
Kaddafi, Afrikalılara, Araplara, Latin Amerikalılara, Asyalılara, "düşmana karşı Libya'nın yanında yer almaları çağrısı yaptığını" belirtti.
Kaddafi, silah depolarını, Libya'yı savunmak üzere Libyalıları her tür silahla donatmak üzere açacaklarını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com