Kaddafi son anda neler söyledi

Kaddafi son anda neler söyledi
Kaddafi'nin son anlarıyla ilgili görüntüler devrik liderin kimin tarafından öldürüldüğü konusunda çelişki yarattı.

“Ambulansta serseri kurşunla öldü” derken bir isyancı “Onu koruması vurdu” dedi.

Ancak yakın zamanda çekilen iki ayrı videonun birinde canlı diğerinde ölü olan Kaddafi'nin bu arada nasıl öldüğü şüpheli. BM soruşturma istedi. Kaddafi'nin cesedi ise et deposunda teşhir ediliyor.

LİBYA eski lideri Muammer Kaddafi'nin ölümü de muamma oldu. Devrik diktatörün son anlarını gösteren iki videodan birinde canlı diğerinde ise ölü olması Kaddafi'nin isyancılarca infaz edildiği şüphesi yarattı. Videolardan ilkinde kalabalık bir grup savaşçı Kaddafi'yi itip kakarken görülüyor. Bu arada yüzündeki kanı silen ve bir kamyonete itilen, üzerine basılan Kaddafi, bu sırada isyancıları ikna etmeye çalışıyor. Kaddafi'yi kamyonette bir süre dolaştırdıktan sonra onu sürükleyen isyancılar saçından çekerek bir ambulansa götürüyor. Bir sonraki videoda ise Kaddafi'nin yarı beline dek soyulmuş, başının altı kan içindeki cansız bedeni yerlerde sürükleniyor.

DÜNYANIN ARADIĞI ADAM

Canlı yakaladılar

İki video arasında Kaddafi'nin akıbetinin ne olduğu hakkında ise çelişkili açıklamalar var. Libya Geçiş Yönetimi (UGK) sözcüsü Mahmud Şammam, “Sorun herkesin kendi hikayesini üretmesi. Anlaşılan o ki ambulansla hastaneye giderken ya isyancılar ya da kendi adamlarından gelen serseri bir kurşunla öldü” diyerek Başbakan Mahmud Cibril'in “çapraz ateş” açıklamasını destekledi. Ancak Kaddafi'nin şakağında açıkça görülen mermi deliği uzmanlara göre yakın mesafeden vurulduğunu kanıtlıyor. Nitekim bir isyancı “Onu canlı yakaladılar, dövdüler ve öldürdüler” diye konuştu. Kaddafi'yi 8 aylık isyan sırasında en şiddetli direnişi gösteren Misratalı isyancılardan birinin kamyonetin kasasındayken midesinden ve başından vurduğu iddiası ağırlık kazanıyor.

Olay nasıl gelişti

Kaddafi'nin önceki gün ele geçirilmesiyle ilgili gelişmeler ise netleşiyor. İngiliz basına göre Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı keşif uçakları, Sirte kentinde 100 araçlık bir konvoyun hareketlendiği bilgisini NATO'ya geçti. Ardından Fransız savaş uçakları ve bir ABD Predator pilotsuz uçağı konvoyu vurdu. Konvoy küçük gruplara ayrılarak hava saldırılarından kurtulmaya çalıştı ama en az 15 araç vurulmuş, içindekiler ölmüştü. Kaddafi'nin içinde bulunduğu araç hasar görmüş ama tamamen tahrip olmamıştı. Kaddafi ve korumaları aracı terk ederek otoyolun altından geçen drenaj borularının içine saklandılar ve kısa bir süre sonra da burada Kaddafi muhalifleri tarafından kıstırıldılar.

Soruşturma çağrısı

Kaddafi'nin zalim bir diktatör de olsa son anlarında uğradığı “vahşice muamele” uluslararası camiada rahatsızlık
yarattı. BM İnsan Hakları Konseyi'nden yapılan açıklamada “İki cep telefonu kaydının birinde canlı diğerinde ölü görülmesi rahatsız edici” açıklamasıyla soruşturma istedi.  Suriye'de Arrai televizyonuna göre Kaddafi'nin eşi Safiye oğlu Mutasım ile kocasının ölümü hakkında BM soruşturması istedi.

Haramdır durun

LİBYA'nın devrik lideri Muammer Kaddafi, öldürülmeden önce kendisini memleketi Sirte'de sokaklarda sürekleyen, saldıran isyancılara yalvarmış. Yayınlanan yeni videoda, yüzü, kıyafeti kanlar içinde olan Kaddafi, linç edilirken “Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu biliyor musunuz? Şeriatta bunu izin verilmez. Haramdır. Yaptığınız İslam'da yasak” diyor. Ancak öfkeli isyancılar Kaddafi'yi saldırmaya devam ederek “Allahü Ekber, Allahü Ekber” diye bağırıyorlar.

Ayşe Kaddafi hastanelik oldu

30 Ağusos'ta annesi ve iki kardeşiyle Cezayir'e kaçan “Afrika'nın Claudia Schiffer'ı” lakaplı Kaddafi'nin tek kızı Ayşe Kaddafi'nin, babasının ve kardeşi Muttasım'ın öldürüldüğü haberini alınca hastaneye kaldırılmış. Cezayir basınına göre, Ayşe Kaddafi, babasının kanlar içindeki cesedinin görüntülerini izleyince fenalaştı. Ayşe Kaddafi, Cezayir'de doğum yapmıştı.

Cesedi ziyarete açıldı

Kaddafi'nin dün gömülmesi ertelenen cenazesi Misrata yakınlarındaki Afrika pazarında tutuluyor. AA ekibi, şehre yaklaşık 25 km uzaklıktaki bir sitenin içinde yer  alan Afrika pazarındaki soğuk hava deposunda tutulan Kaddafi'in cesedini  görüntüledi. Kaddafi'nin cesedini görmek isteyen Misratalıların, deponun önünde kuyruklar oluşturduğu görüldü. 10 kişilik gruplar halinde içeri alınan Libyalılar, Kaddafi'nin yerde yatan cansız bedenini izleyerek sloganlar atıyorlar. Libyalıların, Kaddafi'nin bulunduğu yerde en fazla 5 dakika kalmasına izin veriliyor. Bazı Libyalılar cesetle birlikte fotoğraf çektirip görüntü kaydı alıyorlar. Kaddafi'nin aşiretinden üyelerle bir grup muhalifin devrik liderin cenazesinin aşiret üyelerine teslim edilmesi olasılığını görüştüğü bildirildi.

Seyfülislam Nijer yolunda
 
Yapılan incelemeler önceki gün oğlu Mutasım'ın Kaddafi'den sonra öldüğünü gösterdi. Mutasım'ın öldüğünde elinde sigara olduğu iddia edildi. Kaddafi'nin “veliahtı” olarak görülen diğer oğlu Seyfülislam'ın ise bombardımanda “iki kolunu kaybettiği” ve Nijer'e kaçmaya çalıştığı iddiaları var. 

Özgürlük ilanı bugün

Libya'nın geçici lideri Mustafa Abdülcelil bugün resmen “özgürlük” ilan edeceklerini açıkladı. Bu da isyanın başladığı
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com