Kaddafi sonrası ilk kez gong çaldı!

Kaddafi sonrası ilk kez gong çaldı!
Libya'da borsa Muammer Kaddafi rejiminin devrilmesinden sonra ilk kez açıldı.

El Arabiya gazetesinin haberine göre, Libya Borsası Başkanı Ahmed Karud borsanın Kaddafi rejiminin devrilmesinden sonra bugün  açıldığını ve piyasa değeri toplam 2,4 milyar avro olan 10 şirketin hisselerinin işlem gördüğünü söyledi.

Hisseleri işlem gören şirketlerin özel bankalar ve sigorta şirketleri dahil finans sektöründe faaliyet gösterdiği, bir fon ve emlak şirketinin hisselerinin haziran ayında borsaya kote olacağı, bu şirketi petrol şirketleri ve telekomünikasyon şirketleri Al Madar ve Libyana'nın izleyeceği belirtildi.

Libya'nın Avrupa ve Afrika arasında ana finansal bağlantı olmayı umduğunu, borsanın Abu Dabi'yi model aldığını ve büyümeyi hedeflediğini belirten Karud, ''Hala bir hükümetimiz yok, ancak Kuzey Afrika'nın finans merkezi olmak için gerekli kapasite ve altyapıya sahibiz'' dedi.

''Bu açılış Libya'nın, ekonomisi yeniden canlanmaya başlayan istikrarlı bir ülke olduğu işaretini dünyaya gönderiyor'' diyen Karud, borsada hisseleri işlem gören şirketlerin ticareti desteklemek adına 5 yıl süreyle vergiden muaf tutulacağını ve ayrıca yabancı yatırımcılara açık olacağını ifade etti.

Libya borsasının ayrıca Bingazi kentinde şube açtığı bildirildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com