Kaddafi sonrası Libya'da ilk hükümet!

Kaddafi sonrası Libya'da ilk hükümet!
Kaddafi'nin öldürülmesiyle son bulan rejim yerini El Kib başkanlığında yeni hükümete bıraktı!

Libya'da anayasayı hazırlamak ve ülkeyi demokratik seçimlere götürmekle görevli geçici hükümet bugün kuruldu. Abdürrahim El Kib'in oluşturduğu yeni hükümette iki de kadın bakan bulunuyor.

Libya'da yeni hükümeti, Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) tarafından başbakan seçilen Abdürrahim El Kib oluşturdu.

El Kib'in kabinesinde dışişleri bakanlığına Aşur Bin Hayyal, maliye bakanlığına Hasan Ziglam, petrol bakanlığına Abdürrahim Binyizze ve adalet bakanlığına Ali Ahmed Aşur getirildi.

Savunma bakanı ise geçen haftasonu Seyfülislam Kaddafi'yi yakalayan Zintanlı askerlerin komutanı Usame El Cuvali oldu. Zintanlı askerlerden oluşan birlik, Trablus'un Kaddafi güçlerinin elinden alınmasında da önemli rol oynamıştı.

"LİBYA'NIN TAMAMI TEMSİL EDİLİYOR"

Hükümeti açıklamak için basın toplantısı düzenleyen Başbakan El Kib, yeni kabinede Libya'nın tamamının temsil edildiğini söyledi.

Daha önceki yorumlar, Libya'daki aşiretlerin bakanlık kapmak için büyük bir çekişme içinde olduğu yönündeydi. Seyfülislam'ı yakalayan Zintanlıların bu sayede savunma bakanlığını aldığı söyleniyor.

Yeni hükümette Kaddafi güçleri ile çarpışan grupları temsil eden çok fazla kişi bulunmadığı yönündeki bir soruya cevap veren El Kib, belli bir gruba ya da bölgeye göre seçim yapılmadığını, bakanların sadece ''savaştıkları'' için seçilemeyeceğini ve liyakatın önemli olduğunu vurguladı.

El Kib ayrıca, yeni hükümetinin önceliğinin Kaddafi güçleriyle çarpışan yaralı ve şehitlerin ailelerinin geleceği ile ülkedeki güvenliğin sağlanması olduğunu kaydetti.

İKİ KADIN BAKAN

El Kib'in kabinesinde iki de kadın bakan bulunuyor. Bu isimler, sağlık bakanlığına getirilen Fatma El Harruş ve sosyal işler bakanı olarak görevlendirilen Mabruka Cibril oldu.

El Kib, Libyalı kadınların hükümette temsil edilmesinini istediklerini belirterek, ''Tabii ki bu isimler kadın oldukları için değil, niteliklerinden dolayı seçildi'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com