Kaddafi yanlılarına toplu infaz!

Kaddafi yanlılarına toplu infaz!
Sirte'de Kaddafi yanlısı 53 kişinin cesedine ulaşıldığı söyleniyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Sirte'de Kaddafi yanlısı olan 53 kişinin bazıları elleri arkadan bağlanmış olarak cesetlerine ulaşıldığı kaydedildi. Toplu infazla ilgili şeffaf soruşturma isteniliyor.

Reutuers'ın haberine göre, örgütün yayımladığı raporda bu kişilere ait tanınamayacak haldeki cesetlerin Kaddafi'nin memleketi Sirte'deki Mahari Otel'de bulunduğu belirtildi.

Raporda öldürülen kişilerden bazılarının ellerinin arkadan bağlı olduğundan söz ediliyor.

Mahari Otel, Sirte düşmeden önce Kaddafi'yi deviren Ulusal Geçiş Konseyi'ne bağlı güçlerin denetimindeydi.

Human Rights Watch'un raporunda, toplu halde bulunan cesetlerin altında kurşun izleri ve kan lekelerinin olmasının, hepsi değilse bile tutsak alınan bu kişilerin çoğunun infaz edildiğine işaret ettiği belirtiliyor.
'Soruşturma açılmalı'

Terk edilen otelin duvarlarında Kaddafi karşıtı bazı silahlı grupların adlarının yazılı olduğu belirtiliyor.

Görgü tanıkları, Human Rights Watch örgütüne, kurbanların çoğunun Sirteli olduğunu, bunların arasında bir hükümet yetkilisi ile bir subayın da bulunduğunu söyledi.

Human Rights Watch, şimdi Libya'nın tümünde hakimiyeti sağladığını ilan eden Ulusal Geçiş Konseyi'nden, bu olayla ilgili olarak şeffaf bir soruşturma başlatmasını ve sorumluların yargılanmasını istedi.

Açıklamada "son katliam, kendilerini hukukun üstünde gören Kaddafi karşıtı güçlerin yeni bir suistimali" ifadesine yer verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com