Kaddafi Zimbabwe'ye kaçtı!

Kaddafi Zimbabwe'ye kaçtı!
Başına 1.7 milyon $ para ödülü konulan Kaddafi ile oğullarının Devlet Başkanı Mugabe'nin gönderdiği jetle Zimbabwe'ye kaçtığı iddia edildi.

Libya'da rejim karşıtlarının başkent Trablus'u ele geçirmesinin ardından ailesiyle birlikte kayıplara karışan Albay Muammer Kaddafi'nin oğullarıyla birlikte Zimbabwe'ye kaçtığı ileri sürüldü. İddiaya göre, Kaddafi ve ailesi çarşamba günü Zimbabwe Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin gönderdiği bir jetle isyancılardan kaçarak bu ülkeye sığındı. Mugabe'nin siyasi rakiplerine göre, Zimbabwe Hava Kuvvetleri'ne ait bir jetle gelen Kaddafiler, Harare'nin lüks semtlerinden Gunninghill'deki bir villaya yerleştirildi.


CEZAYİR'E DE KAÇMIŞ OLABİLİR

Zimbabwe liderinin siyasi rakipleri, dün villanın bahçesinde kadın korumaların ve özel ajanları nöbet tutarken gördüklerini ileri sürdü. Bir diğer iddia ise Kaddafi ve oğullarının Cezayir'e kaçtığı yönünde. Libya'dan gelen zırhlı araçlardan oluşan bir konvoyun önceki gün Cezayir'e girdiği iddiası, Kaddafi ile oğullarının Cezayir'e kaçtığı yönünde spekülasyonlar yapılmasına yol açtı. Mısır'ın devlet haber ajansı MENA, bir Libyalı muhalif kaynağa dayanarak verdiği haberde, Libya'dan Cezayir'e geçtiği söylenen 6 zırhlı Mercedes marka aracın içinde Kaddafi ile oğullarının bulunabileceği belirtildi. Libya'nın Cezayir sınırındaki Ghadamis kentindeki Libyalı muhaliflerin oluşturduğu Askeri Konseyin üyesi olduğu belirtilen kaynak, zırhlı araç konvoyunun önceki gün sabah, Kaddafi'nin komutası altında olduğu düşünülen bir çöl göçebe askeri birlik komutanının koruması altında Cezayir'e girdiğini söyledi.

Libya'da farklı muhalif savaşçı grupları, birleşik bir komuta altında toplandı. Libyalı muhaliflerin üst düzey komutanlarından Abdülhekim Belhadj, muhalif savaşçılardan oluşan grupların, muhalif askeri konseyin komutası altında toplandığını söyledi. Gözlemciler, Libya'da ülkenin farklı kesimlerinden gelen muhalif savaşçıların, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonra bölünebileceği endişesi taşıyorlar. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Afrikalı, Arap ve Avrupalı örgütlerin, Libya'da çatışmanın acilen durması ve yeni hükümetin talebi durumunda uluslararası güvenlik gücünün yardımıyla düzenin yeniden sağlanması ihtiyacı konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Ban, Libya'daki geçişin, Libya halkının artan ekonomik ve sosyal refah, özgürlük, demokrasi arzularını etkili biçimde karşılayabilecek yeni bir hükümet altında ''ulusal birlik, uzlaşı ve kapsayıcılık zeminine oturtulması gerektiğini'' kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 1 Eylül'de Paris'te yapacağı Libya toplantısına Türkiye'nin katılım düzeyinin henüz tam netleşmediğini söyleyerek, istişarelerin sürdüğünü ifade etti. Bakan Davutoğlu, Paris'teki toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılmayacağına' ilişkin basında yer alan haberlerin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: 'Konuyu önceki gün Sayın Başbakan ile de değerlendirmiştik ancak daha çok netleşmiş, Başbakanımızın kesin bir kararı yok. Prensipte Libya ile ilgili her toplantı bizi ilgilendirir. Mutlaka bir düzeyde katılacağız ancak bayram da olması dolayısıyla Sayın Başbakanımızın programını da göz önüne alarak yeniden değerlendirme yapacağız. Basına yansımış şekliyle katılım düzeyimiz hakkında kesinleşmiş bir karar yok.'

Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi'nin Başkanı Mustafa Abdülcelil, güvenlik konusunda yardımcı olmaları için Arap ya da diğer Müslüman ülkelerinden polis isteyebileceklerini söyledi. Abdülcelil, Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında başka ülkelerin polisini istemediklerini belirtti. Abdülcelil, muhalif komutanlarının, Sirte kentinin kontrolünü teslim etmeye ikna etmek için Kaddafi'ye bağlı güçlerle müzakereleri sürdürdüğünü de kaydetti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Libya için oluşturulacak olası bir BM barış gücüne ülkesinin destek vereceğini ve Libya'nın yeniden imarına katkı sağlamak istediklerini söyledi. Başbakan Merkel, 'Bild am Sonntag' gazetesine yaptığı açıklamada, 'Eğer biz Almanlara sorulursa tabii ki neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz' dedi. Merkel, 'Yeni bir Libya kurulacaksa Almanya tabii ki buna katılarak destek verecektir. Libya'daki yeni kuruluşlar hangi alanda isterse Almanya memnuniyetle danışmanlık ve yardım yapacaktır, çünkü sadece Almanya'da Kaddafi rejiminin milyarlarca eurosunu dondurduk. Bu para halka aittir' dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com