Kaddafi'nin 50 odalı sığınağı!

Kaddafi'nin 50 odalı sığınağı!
Libyalı muhalifler, firari lider Muammer Kadaffi'nin Trablus'un doğusundaki 50 odalı dev sığınağına ulaştı.

Muhalifler son olarak, devrik liderin oğullarından Mutassım Kaddafi'nin Trablus'un doğusundaki J'raba'da dev malikanesine girdi. Etrafı çift kademeli duvarlarla çevrili, yeraltında 50 odası olan evde, görenleri şaşkına çeviren bir sığınağa ulaşıldı. Banka kapısını andıran son derece kalın çelik kapıdan içeri girildikten sonra ulaşılan sığınak, işgalcilerin deyişiyle “James Bond filmi” setlerine benziyor. Bir GUK askerinin, “Hollywood'da gibiyiz ama aslında Libya'dayız” diye betimlediği sığınağın çok gelişmiş bir güvenlik sistemi bulunuyor. En son model teknolojiden oluşan bir de kontrol odası bulunan yapıya, evin bahçesinden de bir geçiş var. Daha önce, içinde nükleer üretim yapıldığına ilişkin dedikoduların yayıldığı malikanenin, muhaliflerden kaçan Muammer Kaddafi tarafından da birkaç gün kullanıldığı düşünülüyor. Gözlemcilerin ifadesine göre aynı zamanda mükemmele yakın bir gözetleme sistemi bulunan ev ve sığınak, şimdi isyancıların elinde.

Lağımdan lağıma kaçıyor

GUK Petrol Bakanı Ali Tarhuni ise Kaddafi avından eninde sonunda mutlu döneceklerinden emin olduklarını söyledi. İddialı konuşan Tarhuni, “Kaddafi şu an firari durumda; ancak onun nerede saklandığına dair önemli ipuçlarına sahibiz. Kaddafi'yi yakalayacağımız konusunda en ufak bir kuşkumuz yok. Lağımdan lağıma kaçıyor” diye konuştu. Tarhuni, Kaddafi'nin nerede olduğu ilgili ayrıntıları soran gazetecilere şakayla karışık, “Emin olduğum tek şey karımı çok özlediğim” dedi.

İzini kaybettiren ve on günü aşkın bir süredir kaçan Muammer Kaddafi'nin hangi bölgede bulunabileceğine ilişkin çeşitli değerlendirmeler yapılıyor. İsyancılar, devrik liderin hâlâ Libya sınırları içerisinde bulunduğuna neredeyse tamamen inanıyor. Kaddafi'nin saklanıyor olabileceği düşünülen yerlerden bir tanesi, şu anda eski rejimin kontrolünde bulunan, çöl kasabası Ben-i Velid. Ayrıca Seba kasabası ve memleketi Sirte'nin çevresindeki yerleşim alanları üzerinde de duruluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com