Kaddafi'nin Ailesi Bölündü

Kaddafi'nin Ailesi Bölündü
NEW York Times, Kaddafi'nin diğerlerine göre daha reformist olan oğulları Seyfülislam ve Saadi'nin iktidarı devralmak için yeni formül arayışında olduğunu yazdı.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, ülkede isyan patlak verdiğinden beri yabancı basında sık sık kamera karşısına çıkan oğlu Seyfülislam ile profesyonel futbolculuk kariyerini tamamladıktan sonra iş dünyasına adım atan bir diğer oğlu Saadi'nin, babalarının iktidarda olmadığı bir formül arayışında olduğu belirtiliyor. New York Times'ın haberine göre her ikisi de pazarlık masasına Seyfülislam'ın liderliğinde bir geçiş hükümeti önerisi koydu.

Muammer Kaddafi'ye yakın kaynaklar ise, Libya liderinin de bu formülü kabul etmeye yakın olduğunu öne sürmüştü. Ancak Ulusal Libya Konseyi sözcülerinden Şemseddin Abdülmüla, “Seyfülislam babasının bir kopyası” diyerek önerinin reddedildiğini açıkladı. Özellikle Seyfülislam'a yakın Libyalı bir kaynak ise, her iki oğlun da reformdan yana olduklarını şöyle açıklıyor: “Eski tüfeklerle o kadar çok ters düştüler ki, eğer yeşil ışık yakılırsa ülkeyi hızlıca yeniden inşa ederler.” Saadi Kaddafi, El Arabiya kanalına verdiği röportajda, “İsyandan önce, Libya'da gündelik siyaseti zaten Seyfülislam yönetiyordu” diyerek kardeşinin ne kadar etkin olduğunu ortaya koymuştu.

Mutassım-Hamis cephesi
Ancak Kaddafi'nin yedi oğlu arasında da bir bölünme söz konusu. Zira Seyfülislam ile Saadi'ye nazaran farklı bir eğitim gören ve ülke dışına pek çıkmayan Mutassım ile Hamis'in tutucu kanadı temsil ettikleri belirtiliyor. Ulusal Güvenlik Konseyi'nde danışman olan Mutassım'ın Libya liderinin varisi olmak için Seyfülislam ile ezeli bir çekişme sürdürdüğü de biliniyor. Hatta Libya'da ayaklanmaların başladığı günlerde Seyfülislam'ın ilk televizyon konuşmasından önce iki kardeşin arasındaki kavgada silahların konuştuğu söylentisi çıkmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com