Kaddafi'nin feci sonu tartışılıyor

Kaddafi'nin feci sonu tartışılıyor
BM ölüm görüntülerinin rahatsız edici olduğunu bildirdi. Fransa, "Onu öldürmeyi düşünmedik" derken Venezüella lideri Chavez şehit ilan etti

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sözcüsü Rupert Colville, Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin son anlarını gösteren amatör video çekimlerinin "çok rahatsız edici" olduğunu belirtti. Colville, Libya'daki insan hakları ihlallerini soruşturan BM komisyonunun, Kaddafi'nin ölümünü de soruşturabileceğini söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Libya halkına uzlaşı ve birlik çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Alain Juppe de, NATO'nun operasyonlarının sona erdiğini duyurarak, amaçlarının Kaddafi'nin öldürülmesi olmadığını kaydetti. Juppe, "Biz Kaddafi'yi öldürmeyi hiçbir zaman düşünmedik" açıklamasını yaptı. NATO Genel Sekreteri Rasmussen ise operasyonun 31 Ekim'de sona erdirileceğini açıkladı. Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Kaddafi'nin ölüm haberinin kendilerini sevindirdiğini söyledi. Berişa, "Halkına karşı insanlık suçu işleyen Kaddafi cezasını buldu" dedi.


EŞİNDEN BM'YE ÇAĞRI
İran, Kaddafi'nin öldürülmesini olumlu karşıladığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü; direniş, mücadele ve çekilen acılar sonucu büyük bir zafer elde eden Libya halkı ile Ulusal Geçiş Konseyi'ni tebrik ettiklerini kaydetti. Sözcü, Kaddafi'nin akıbetinin de tarihteki diğer zalimler ve halkın haklarını görmezden gelen diktatörlerle aynı olduğunu belirtti. Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da, Kaddafi ailesine ve Libya halkına başsağlığı dilenmesini öneren bir yasa teklifinin reddedildiği bildirildi.

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, kanser tedavisi gördüğü Küba'dan dönüşünde yaptığı açıklamada Kaddafi'nin öldürülmesini 'zorbalık' olarak niteledi. Chavez, "Kaddafi'yi hayatımız boyunca büyük bir savaşçı, devrimci ve şehit olarak görmeliyiz" yorumunda bulundu. Başta Cezayir ve Tunus olmak üzere birçok ülkede Libyalılar sokaklara çıkarak Kaddafi'nin ölümünü kutladı.

Öte yandan, Kaddafi'nin eşi Safiye Kaddafi BM'ye soruşturma açma çağrısında bulundu. Safiye Kaddafi, "6 ay boyunca 40 ülkenin saldırganlarına karşı koyan Kaddafi ve oğullarının cesaretinden gurur duyduğunu" ifade etti. Uluslararası Af Örgütü, Kaddafi'nin öldürülmesiyle ilgili yeni Libya yönetiminden soruşturma açmasını istedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com