Kaddafi'nin karargahı düştü!

Kaddafi'nin karargahı düştü!
Reuters: isyancılar Kaddafi'nin karargahını ele geçirdi...

Bölgeden gelen haberler arasında yüzlerce isyancının karargâha girdikleri ve karargâhın etrafında kutlamaların yapıldığı da var.

Muammer Kaddafi ve ailesinin karargâhta olup olmadığı ise bilinmiyor.

NATO birliklerinden yapılan açıklamada NATO uçaklarının başkentin üzerinde uçuşlar yaptıkları ancak karargâha herhangi bir hava saldırısında bulunulmadığı belirtildi.

Bu arada Trablus'un çoğunluğunun Kaddafi muhaliflerince ele geçirilmiş olduğu ancak iki taraf arasındaki silahlı mücadelenin bazı mahallede sürdüğü bildiriliyor.

Başkentte uluslararası basın mensuplarının kaldığı Rixon otelinden yaşanan çatışmalarının seslerinin duyulabildiği belirtildi.

Libya'daki NATO birliklerinden yapılan açıklamada ise, Kaddafi güçlerinin Misatra şehrine bir uzun menzilli SCUD füzesi attıkları iddia edildi.

Kaddafi'nin oğlundan açıklama
Öte yandan sabah saatlerinde, dün yakalandığı iddia edilen Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi başkentte ortaya çıktı ve isyancıların "belkemiğini kırdıklarını" söyledi.

İsyancıların kurduğu Geçici Ulusal Konsey Pazar günü Seyfülislam Kaddafi'nin ellerinde olduğunu ve mahkemeye teslim edilmek üzere güvenli bir yerde tutulduğunu açıklamıştı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başkanı da, savaş suçu işlediği iddiasıyla hakkında iddianame hazırlanan Seyfülislam Kaddafi'nin yakalandığı konusunda kendilerine bilgi verildiğini söylemişti.

Fakat dün gece Seyfülislam Kaddafi, bir askeri araçla hala Kaddafi birliklerinin denetiminde bulunan, yabancı gazetecilerin kaldığı otele geldi.

Seyfülislam Kaddafi, "Babanız iyi mi, burada mı?" sorusuna "Tabii ki" diye yanıt verdi. Seyfülislam Kaddafi, BBC muhabiri Mathew Price'a başkentin hala kendi kontrollerinde olduğunu savundu, "İsyancıların belkemiğini kırdık. Trablus'a girerek tuzağa düştüler. Biz kazanıyoruz" dedi.

Bugün NATO birliklerinden yapılan açıklamada ise Seyfülislam Kaddafi'nin meydan okumasının bir anlamı olmadığı ve Kaddafi'nin ülkenin yönetimini elinde tuttuğunu söylemenin mümkün olmadığı belirttiler.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com