Kaddafi'nin karargahı kuşatıldı!

Kaddafi'nin karargahı kuşatıldı!
Karargahı kuşatma altına alındı. Kaddafi'nin evinin yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşanıyor...

Trablus'un çok büyük bir bölümünde kontrolü ele geçiren muhalif güçler, sabahın erken saatlerinde Kaddafi'nin Bab El Aziziye adlı karargahından tankların ateş açtığını ve çatışmaların çıktığını duyurdu.

'MUHALİFLER KARARGAHA GİRMEYE ÇALIŞIYOR'

Görgü tanıkları ise bir grup muhalifin karargaha girmeye çalışmasının ardından, hala teslim olmayan ya da kaçmayan güçlere ait birkaç tankın karargahtan çıktığını söyledi. Kaddafi rejiminin uzun süredir karargah olarak kullandığı Bab-ül Aziziye defalarca düzenlenen NATO hava saldırılarında ağır hasar görmüştü.

Muhalif güçlerin bir sözcüsü, Kaddafi güçlerinin hala başkentin yüzde 15 ila 20'sini kontrol ettiğini söyledi. Kaddafi'nin oğulları Seyfülislam ve Muhammed Kaddafi'nin isyancıların elinde olduğu bildirildi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Luis Moreno-Ocompo da Seyfülislam Kaddafi'nin yakalandığınının kendilerine bildirildiğini açıkladı.

KADDAFİ'DEN DİRENİŞ ÇAĞRISI

Albay Muammer Kaddafi'nin nerede olduğuna dair bilgi verilmezken, Kaddafi, devlet televizyonunda yayımlanan sesli mesajlarında tüm Libyalı aşiretlere gelip, isyancılarla savaşmaları çağırısında bulundu.

Kaddafi aksi takdirde, 'Libya halkının Fransız işgalcilerin uşakları olacağını' söyleyerek hala doğu Trablus'taki evinin yakınında bulunan cami imamının söylediği ulusal marşla uyandığını belitti.

Başkentte, binlerce silahlı Kaddafi yanlısı birliğin olduğu fakat bu kişilerden bazılarının isyancılara teslim olmaya başladığı da gelen haberler arasında.

'HALA DİRENİŞ VAR'

İsyancıların kurduğu Geçici Ulusal Konsey'in Başkanı Muhammed Abdül Celil, "Sizi uyarıyorum. Trablus'un içinde ve çevresinde hala direnişin olduğu bölgeler var" açıklamasını yaptı.

Libya Enformasyon Bakanı Musa İbrahim de, Trablus'ta Pazar öğleden bu yana devam eden çarpışmalarda 1300 kişinin öldüğünü, 5000 kişinin yaralandığını belirtti. İbrahim, NATO'nun "silahlı çeteleri" hava saldırılarıyla desteklediğini söyledi.

Musa İbrahim, Cumartesi günkü çatışmalarda ise 376 kişinin öldüğünü, 900 kişinin de yaralandığını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com