Kaddafi'nin Komuta Merkezi Vuruldu!

Kaddafi'nin Komuta Merkezi Vuruldu!
Fransız ordusundan yapılan açıklamada, 'kaddafinin komuta merkezinin', Trablus'un dış mahallelerinin 10 kilometre güneyinde bulunduğu belirtildi.

Fransız savaş uçaklarının, Libya ordusuna ait 'önemli bir komuta merkezini' vurduğu bildirildi.

Fransız ordusundan yapılan açıklamada, dün akşam vurulan bu komuta merkezinin Trablus'un dış mahallelerinin 10 kilometre güneyinde bulunduğu belirtildi.

Zarar tespitle ilgili değerlendirmenin devam ettiği kaydedildi.

Bu arada, Fransa ve İngiltere tarafından ortak bir çağrı yapılarak, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye destek verenlerden ''çok geç kalınmadan'' bu desteğe son vermeleri istendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron tarafından yapılan açıklamada, Kaddafi'ye karşı çıkanlara, Libya liderinin iktidarına son verecek siyasi sürece katılmaları çağrısı yapıldı.

Ortak açıklamada, ''Kaddafi derhal gitmeli. Onu destekleyenlere, çok geç olmadan verdikleri bu desteğe son vermeleri ve ona karşı çıkanların, siyasi değişim sürecine katılması çağrısı yapıyoruz'' ifadesi kullanıldı.

LİBYA'DA KİM NEREDE?

Libya'da isyanın ilk günlerinde muhalifler Bingazi başta olmak üzere doğudaki kentlerin büyük bir bölümünü ele geçirmiş ve batıya doğru ilerlemeye başlamış, ancak sonraki günlerde Kaddafi güçlerinin karşı atağı, isyancıları doğudaki bir kaç kente sıkıştırmıştı. Koalisyon güçlerinin 10 gün önce başlattığı 'Şafak Yolculuğu' operasyonu bu döneme rastladı.

Koalisyon güçlerinin havadan müdahalesi sonrasında ise Kaddafi güçleri saldırılarını bir süre daha sürdürse de, muhalifler eski pozisyonlarını geri aldı ve tekrar batıya doğru ilerleyişe geçti. İsyancılar son olarak Kaddafi'nin doğduğu kent olan Sirte'yi ele geçirdiklerini açıkladı.

Bingazi'deki isyancıların sözcüsü tarafından yapılan bu açıklama bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanamazken, kentte bulunan Reuters muhabiri bu iddiayı doğrulayack bir durumun olmadığını söyledi. Libya hükümeti de haberi yalanladı. El Cezire televizyonu ise isyancıların Sirte'nin 30 km dışında konuşlandıklarını duyurdu.

KOALİSYON BU SEFER GÜNEYİ VURDU

Koalisyon güçlerinin saldırıları ise devam ediyor. Libya haber ajansı ülkenin güneyindeki Sebha kentinin bu sabah havadan bombalandığını ve saldırıda pek çok evin hasar gördüğünü duyurdu. Haberde, ambülanslar ve itfaiye ekiplerinin, bombalanan bölgelere gittiği belirtilirken, Sağlık Bakanlığı kaynaklarının, bu bölgelerde aralarında sivillerin de bulunduğu yaralananlar olduğunu söyledikler kaydedildi.

MUHALİFLER İLERLİYOR

Diğer taraftan Kaddafi'nin önceki haftalarda isyancıların elinden aldığı Ecdebiye, Brega, Ras Lanuf ve Misra gibi kentlerin yeniden isyancıların denetimine geçti. İsyancıların batıya doğru ilerleyişi de devam ediyor. Reuters haber ajansı Sirte'nin 120 km uzağındaki Navfaliyah kasabasının isyancıların eline geçtiğini duyurdu.

harita.20110328212729.jpg

MİSRATA'DA ÇATIŞMALAR

Misrata'da bulunan muhalif bir görgü tanığı da, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, bütün gün süren çatışmanın sona erdiğini, kentin batı yakasında ''sadece küçük bir bölgeyle birkaç sokağın kontrolünün'' Kaddafi güçlerinin elinde olduğunu söyledi.

Libya hükümetinin de, Misrata kentinde muhaliflere ateşe son verdiği bildirildi.

Resmi Jana Ajansının, Libya Dışişleri Bakanlığı açıklamasına dayandırdığı haberinde, Misrata'da "terörizmle mücadele birimlerinin, terör yaratan silahlı terörist örgütlere ateş açmaya son verdi" ifadesi kullanıldı.

Haberde, "Misrata, şu anda güvenlik ve sükunet içinde" denildi ve kamu hizmetlerinin verilmeye başlandığı belirtildi.

'İSYANCILAR BARIŞ KONVOYUNA SALDIRDI'

Öte yandan Libya hükümeti, Bingazi kentine doğru giden bir 'barış konvoyu'nun muhaliflerin saldırısına uğradığını ve saldırıda 29 kişinin yaralandığını ileri sürdü. Hükümet sözcüsü Musa Ibrahim, saldırının muhaliflerin kontrolünde olan ülkenin doğusundaki Bin Cavad yakınlarında düzenlendiğini söyledi.

Saldırı bağımsız kaynaklarca henüz doğrulanamazken muhaliflerden de herhangi bir açıklama yapılmadı.

NTV

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com