Kaddafi'yi deviren isyancılar silahı bırakmıyor

Kaddafi'yi deviren isyancılar silahı bırakmıyor
Kaddafi deviren Libyalı muhalifler, Kaddafi’nin ölümünden sonra sağlanacak olan geçici barış ortamı için gereken silah bırakma fikrine sıcak bakmıyorlar.

Libya askeri sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Kaddafi'yi deviren isyancıların bir kısmı, Libya ulusal ordusunun yeni komutanına yönelik iki saldırı düzenledi. İlk saldırıda başarısız olan isyancılar, ikinci saldırıda 1 kişiyi ölürdü, 4 kişiyi yaraladı.

İsyancıların dün akşam saatlerinde, General Halife Hifter'in konvoyuna, ülkenin batısındaki Zintan şehrinden ateş açtığını belirten Çavuş Abdülrazik el Şibahi, saatler önce de General'e süikast düzenlendiğini ancak başarılı olunmadığını belirtti.

İkinci saldırıda, koruma güçlerinden birinin öldüğünü, dördününse yaralandığını açıklayan el Şibahi, devrimci güçler ile ordu arasındaki sorunun, ordunun, başkent havaalanındaki kontrolü Zintanlı savaşçılardan almak istemesi üzerine meydana geldiğini söyledi.

Hifter, Temmuz ayında öldürülen eski Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) birliklerinin komutanı Abdül Fatih Yunus’un yerine göreve getirilmişti.

Libya'da yeni kurulan ordu, Muammer Kaddafi'yi deviren devrimci güçlere otoritesini kabul ettirmek için mücadele ediyor.

“ORDU DİYE BİR ŞEY YOK”

Şibahi, Zintanlı isyancıların, ordunun havaalanına saldırı düzenleyeceğini zannettiklerini, ancak amaçlarının bu olmadığını söyledi.

Başkent Trablus’ta yer yer yaşanan çatışmalarla, isyancılar ile ordu arasındaki anlaşmazlık, Libya’daki yeni hükümetin otorite kurma aşamasında karşılaştığı sorunların en son örneklerini oluşturuyor.

Askeri yetkililer, isyancıları silah bırakıp eve dönmeye veya orduya katılmaya ikna etmeye çalışıyor. Ancak iş ve eğitim vaatleri karşılanmadan isyancı kuvvetlerin silah bırakması zor görünüyor.

İsyancı kuvvetler ise ordunun çok kötü bir organizasyona sahip olduğunu ve gerekli otoriteyi sağlayamayacağı görüşünde. Zintanlı isyancıların sözcüsü Halid El Zintani, “Libya ulusal ordusundan daha yeni haberimiz oldu. Başındaki isim kim, kışlaları nerede, emir-komuta zinciri nedir ve isyancılar nasıl orduya katılabilir, bu sorular hakkında hiçbir bilgimiz yok… Bir ordu olduğundan şu anda söz edemeyiz” dedi.

 “SALDIRI KAÇINILMAZDI”

Hifter’i öldürmeye çalıştıkları iddiasını reddeden Zintani, “Ağır silahlı bir askeri konvoy güvenlik noktasından daha önceden haber vermeden geçmeye çalışırsa ne olmasını bekliyorsunuz?” ifadesini kullandı.

Zintani, havaalanını, izinsiz girişlere karşı korunması garantisi verilirse bir devlet kurumuna teslim etmeye hazır olduklarını söyledi. Libyalı isyancı, “Eğer onlar gerçek orduysa, neden sınırlarımızı korumak yerine havaalanını ele geçirmek istiyorlar” dedi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com