''Kader'' onları yeniden bir araya getirdi

''Kader'' onları yeniden bir araya getirdi
Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan Rifat Bedir, 23 Ekim'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde enkaz altından kurtardığı öğretmen Ali Kaytan ve annesinin memleketi Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine göç ederek, ailesiyle umut dolu yeni bir hayata başladı.

Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan Rifat Bedir, 23 Ekim'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde enkaz altından kurtardığı öğretmen Ali Kaytan ve annesinin memleketi Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine göç ederek, ailesiyle umut dolu yeni bir hayata başladı.
Bedir, yaptığı açıklamada, deprem sırasında dışarıda olduğunu, sarsıntının ardından kendisine telefon eden kişinin, ağabeyinin evinin yıkıldığını söylediğini bildirdi.
Ağabeyinin evinin yıkılmadığını, ancak yanındaki binanın yerle bir olduğunu gördüğünü belirten Bedir, bu enkazdan kimsenin sağ kurtulamayacağını düşünen kurtarma ekiplerinin başka enkazlara yöneldiğini anlattı.
Bir kazma ve kürek bulup Ali Kaytan ile annesinin bulunduğu enkazı kazmaya başladığını ve 3-4 metre derinliğe indiğini dile getiren Bedir, şöyle devam etti:
''Bir süre uğraştıktan sonra Ali öğretmen ile annesini sağ çıkardık. O enkazdan daha sonra 12 kişinin cenazeleri çıktı. Ali öğretmen ve annesinin Tavşanlılı olduğunu öğrendim ve onlara yardımcı olmak istedim. Çünkü ağabeyim 25 yıldır Tavşanlı'da yaşıyordu. Onları ambulansa bindirip Erciş Devlet Hastanesine gönderdik. Ben de hastaneye gittim. Onlarla ilgilendikten sonra eniştemle yeğenim yanlarında kaldı. Ben tekrar onları çıkardığımız enkazın olduğu yere geldim. Yakınlarımdan kayıp olanları aramaya başladım.''

-12 kişilik Bedir ailesi Tavşanlılı oldu-
Bedir, depremde kendisinin de evinin yıkıldığını ve çocuklarıyla torunlarının da bulunduğu 12 kişilik geniş bir aile olduklarını anlattı.
Evsiz kaldıkları için ağabeyinin daveti üzerine Tavşanlı'ya gelip onun evine yerleştiklerini söyleyen Bedir, ''Tavşanlı'ya geldiğimizde bir esnafın yanına uğradık. O esnaf bize, (Sizin depremden kurtardığınız adam hemen yan dükkanda) dedi. Baktım dükkan kapalıydı. İki gün sonra tekrar gittim, ağabeyi vardı. Onunla görüştük. Daha sonra Ali öğretmenle görüştük. Ali öğretmen depremden önce Vanlı idi, şimdi de biz Tavşanlılıyız. Bu vatanın her yerinde aynı duyguları yaşıyoruz'' dedi.
Depremden değil soğuktan kaçtıklarını bildiren Bedir, sadece 3-5 battaniyeyi evinin enkazından çıkarabildiğini sözlerine ekledi.
Ali Kaytan ise kendisi ve annesini enkazdan çıkaran Rifat Bedir'i daha önce tanımadığını, enkaz altında umutlarını yitirdikleri anda karşısına çıkmasının mucize eseri olduğunu belirtti.
Bedir'le Tavşanlı'da karşılaşınca çok mutlu olduğunu ifade eden Kaytan, ''Rifat ağabeyle ikinci kez karşılaşmamız inanılmaz bir şeydi. Zaten o binadan çıkmak mucizeydi. Sonuçta orada 12 kişi öldü, sadece annemle ben kurtulduk. Şimdi bizi enkazdan kurtaran insanlarla beraberiz. Çok garip bir duygu'' ifadelerini kullandı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com