Kader toplantısı yarın

Kader toplantısı yarın
Marmara Bölgesi’ni sarsan 17 Ağustos 1999 depreminde hasar gören ve onarımı yapılmadığı halde içinde oturulmaya devam edilen binaların kaderi yarın akşam yapılacak toplantıda belli olacak.
Kocaeli Valiliği bina sahipleri ile kiracılara "Oturduğunuz bina hasarlı ve tehlikeli. Boşaltın" yazılı tebligatları göndermeye hazırlanırken, Vali Ercan Topaca da bu çalışmayla ilgili olarak tüm belediye başkanları ile yarın akşam toplantı yapacak. 
 
Kocaeli Valisi Ercan Topaca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 13 yıl önceki depremde hasar gören ve onarılmadığı tesbit edilen binaların sayısının 3 bin 756 olduğunu, bu binalardaki bağımzık konut ve işyeri sayısının da 9 bin 971 olduğunu duyurmuştu. 
 
4 BİN 200’ÜNDE KİRACI VAR
 
O günlerde yaşanan kargaşa ve yasal belirsizlikler nedeniyle kesin sayısı belirlenemeyen bu binalarla ilgili olarak yapılan yeni ve ayrıntılı incelemelerde, birçok kişinin hasar raporu olduğu halde onarımını yaptırmadığı, binanın dışını sıvatıp depremin meydana getirdiği hasarları kamufle edip boyadıktan sonra, yeniden içine girip orturduğunu, il genelinde 4 bin 200 civarında dairenin de başkalarına kiralandığı anlaşıldı. 
 
İLÇELERE GÖRE YIKILACAK BİNA SAYISI
 
Kocaeli Valiliği’nin tesbitlerine göre, Başiskele’de 334, Çayırova’da 12, Darıca’da 424, Derince’de 421, Dilovası’nda 106, Gebze’de 190, depremin merkez üssü Gölcük’te 317, merkez ilçe İzmit’te 671, Kandıra’da 74, Karamürsel’de 123, Kartepe’de 365, Körfez İlçesi’nde de 247 binanın bulunduğu ve bunların tamamının yıkımının kararlaştırıldığı belirtildi.
 
KADER TOPLANTISI
 
Kocaeli Valisi Ercan Topaca Başkanlığı’nda yarın saat 17.00’de başlayacak olan bu toplantıda alınan tüm kararlar ile binaların sahipleri ve kiracılara verilecek süreler ele alınacak. Tahliye için 60 gün olarak verilen sürenin ardından boşaltılmaması halinde uygulanacak yöntemler de görüşülecek. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com