Kaderlerini sokak çöpü değiştirdi

Kaderlerini sokak çöpü değiştirdi
Belediyenin temizlik işlerinde çalışan ve her gün kentin sokaklarını süpüren kadınlar, yoksulluk, küçük yaşta evlilik gibi nedenlerle yenik düştükleri hayatta yeni bir şansı çöp toplayarak elde etti

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Belediyenin temizlik işlerinde çalışan ve her gün kentin sokaklarını süpüren kadınlar, yoksulluk, küçük yaşta evlilik gibi nedenlerle yenik düştükleri hayatta yeni bir şansı çöp toplayarak elde etti. 

Bayraklı Belediyesi'nin Temizlik İşleri Şantiyesi'nde çalışan kadınlardan Leyla Karakaş, Aynur Işık ve Vatangül Ergun AA muhabirine, sokakta geçen günlerini ve hayallerini anlattı. 

Leyla Karakaş, 16 yaşında evlenip 17 yaşında çocuk sahibi olduğunu ve zorlukla geçen bir hayatı olduğunu söyledi.

İkinci çocuğunun da sağlık sorunları yaşadığını ve maddi sıkıntı çektiklerini kaydeden Karakaş, temizlik işlerinde çalıştıktan sonra düzenli doktor kontrolü sayesinde hem oğlunun iyileştiğini hem de ailenin yaşam standardının az da olsa yükseldiğini dile getirdi.

Büyük oğlunun liseden mezun olduktan sonra Hollanda'da sivil havacılık yüksek öğrenim bursu kazandığını belirten Karakaş, şöyle konuştu:

"Oğlumun başarısı beni çok mutlu etti. Maddi sıkıntılarımız var ama ilk etapta 10 bin liraya ihtiyacımız var. Çocuklarımın eli kalem tutsun istiyorum. Şimdi onu yurt dışına göndermek için çalışıyorum. Ne iş yaparsam yapayım eğer yüreğimde sevgi varsa mutlu olurum. Yeter ki çocuklarım okusun."

- "Çöp toplasam bile kendimi kadın gibi hissediyorum"

Uşak doğumlu Aynur Işık ise evlendikten sonra İzmir'e yerleştiğini, ailesini ayakta tutabilmek için sokakları temizlemekten gurur duyduğunu ifade etti. 

Eşinin bir süre önce işsiz kaldığını anlatan Işık, o günlerde yaşadıkları sıkıntıyı atlatabilmek için elinde süpürge ve faraş ile sabahın erken saatlerinde Bayraklı sokaklarını dolaştığını söyledi.

Ekmek parası kazanmak için yaptığı işten gocunmadığını, hiç utanmadığını da dile getiren Işık, "Sokakta attığım her adım için şükrediyorum, temizlik işlerinde çalıştığımı da gururla söylüyorum" dedi.

Sabah uyandığında her kadın gibi hazırlanıp makyajını yaptığını ve kırmızı iş kıyafetlerini giyip işe koyulduğunu belirten Işık, "Çöp toplasam, sokak süpürsem bile kendimi kadın gibi hissediyorum. Dünya Kadınlar Günü nasıl, nerede başlamış bilmiyorum ama özel bir gün olduğu için o gün de süslenerek işe gitmek hoşuma gidiyor" diye konuştu.

Kızına, anne ve babasına baktığına işaret eden Aynur Işık, parasını kazanabildiği ve kimseye muhtaç yaşamadığı için kendisiyle gurur duyduğunu vurguladı.

Sokaklarda işini yaparken en çok sevdiği şeyin, türkü söylemek olduğunu da kaydeden Işık, bugüne kadar çalışırken hiç rahatsız edilmediğini, hatta işini yapan kadınlara erkeklerin saygıyla yaklaştığını ve sahip çıktığını belirtti.

- "Aslında müteahhit olmak isterdim"

Vatangül Ergun da küçük yaşta çocuk sahibi olduğunu ve 20 yıl boyunca gündelik işlerde çalıştığını ifade etti.

Temizlik işlerinde çalışacağını öğrenen kızının tepki gösterdiğini ve evi terk ettiğini kaydeden Ergun, şöyle konuştu:

"Kızım 3 gün boyunca eve gelmedi, benden utandı. Ama ben hayatımda ilk kez maaş aldım, benim için toplu paraydı ve ilk iş olarak kızımın çok istediği burun estetik ameliyatını yaptırdım, ilk olarak onun hayalini gerçekleştirdim. Sokaktaki insan beni bazen takdir ediyor bazen yadırgıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında çok bilgim yok. Bazı kadınların çeşitli etkinliklere katıldığını görüyorum. Aslında iç geçiriyorum neden ben orada olamıyorum diyorum ama benim kaderimde bu varmış. Aslında müteahhit olmak isterdim. Bu hayalimi gerçekleştirmek için de ara sıra şans oyunları oynuyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com