Kadıköy'de Atatürk Anıtı krizi

Kadıköy'de Atatürk Anıtı krizi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çok tartışılacak yeni bir düzenleme yaptı.

Göztepe Parkı’na camii projesi nedeniyle karşı karşıya kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi, bu kez Haydarpaşa Çevresi ve Kadıköy Meydan Projesi nedeniyle görüş ayrılığına düştü.

Kadıköy Belediyesi’nden görüş almadan meydan projesi hazırlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tartışılacak yeni bir düzenleme yaptı.

Yeni düzenlemede Kadıköylülerin ulusal bayramlarda çelenk koyarak resmi törenler yaptığı Kadıköy Meydanı ve Atatürk Anıtı kaldırıldı yerine bina inşaatları planlandı.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk Kadıköy Belediye Meclisi’nde yaptığı gündem dışı konuşmada, projeye tepki göstererek “Atatürk Anıtı’nın kaldırıldığını, projeye hem kendilerinin hem de Kadıköylülerin izin vermeyeceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Haydarpaşa Garı Çevresi ve Kadıköy Meydanı Projesi” dün akşam Kadıköy Belediye Meclisi’nde tartışıldı.


Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk

Projenin hiçbir aşamasında kendilerine bilgi verilmediğini, görüş alınmadığını kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, belediye meclisinde yaptığı konuşmada, projenin Atatürk Anıtının da içinde olduğu Kadıköy Meydanı’nı yok ettiğini belirtti. Öztürk “Tam bir facia, dünyanın neresine giderseniz gidin, kentin deniz kenarları açık alandır, meydanlar geniştir. Buralara yapı, bina konulmaz. Bölgede ne trafik ne meydan hiç bir şey kalmaz eğer öyle yaparsanız. Her şeyi ticari olarak görmemek gerekir. Ben bu planı içime vicdanıma sığdıramıyorum , sığdıran varsa söylesin. Haydarpaşa Garı’nın gar olarak kullanılması lazım. Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulu’nun kararı var. Burası nostaljik ve tarihi bir yapı. Planda Gar, Kültürel Tesis ve Konaklama alanı olarak planlanmış. Yani bir kısmı otel, içine de sergi salonu ve kültür tesisi olan bir yapı planacak sanıyorsunuz ama gelin görün ki bütün bina otel olarak planlanmış. Bunu kabul edemeyiz. Haydarpaşa Garı’nın arkasına 105 bin metrekare inşaat yapıyorlar. Kadıköy Meydanı’nın tamamen yeşil olması gerekirken burayı da inşaat ile doldurmuşlar. Bu alana da yapılaşma koyulmuş.

Üstelik bu yetmiyormuş gibi Kadıköy’de resmi törenlerin yapıldığı meydan Atatürk Anıtı ile birlikte ortadan kalkıyor. Birazcık saygı istiyoruz. Ben bu kentin belediye başkanıyım. Bu planı yaparken eminim AKP’li hiçbir meclis üyesine sormadılar. Bize de sormadılar. Ayıp değil mi? Nasıl içimize sindireceğiz? Hükümet saygı duruşunu yasakladı, çelenk koymayı yasakladı.

Kadıköy Belediyesinin yaptırmış olduğu Atatürk Anıtını kaldırıp, yerine kocaman bina yaptıracaksınız. Kime sordunuz ? Niyetiniz nedir ? Bu anıtı Kadıköy Belediyesi, Kadıköylülerin parasıyla yaptırdı. Bunu kaldırıp Büyükşehir Belediyesi deposuna kaldıracaksınız buna izin vermeyiz. Bizimle konuşup, paylaşılmadı. Bunları söylediğimiz zaman her şeye karşısınız diyerek eleştiriliyoruz. Nasıl karşı olmayalım ? Kentin belediye başkanı olarak karşı olmazsam istifa ederim daha doğru olur. Biz Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediye Başkanı olarak ben itiraz edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nden kim yetkiliyse gelsin bize bu projeyi anlatsınlar. Tartışalım, fikrimizi söyleyelim. Ben yaptım oldu demekle olmaz. Bunu kabul edemeyiz. Yeni bir projeyi gündeme getirmelerini bekliyoruz. Biz yasal haklarımızı kullanırız. AKPli meclis üyesi arkadaşlarım bu planı savunuyorlarsa sözümüz yok. Zoraki savunmak zorundalar. Ama siz Atatürk Anıtı’nı kare içine alıp oraya bina koyuyorsanız biz bunu sorarız.Bunu Kadıköylülere ve Kadıköy Belediyesi’ne açıklamak zorundasınız”
dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com