Kadıköy'de "Elini bedenimden çek" eylemi

Kadıköy'de "Elini bedenimden çek" eylemi
Kadıköy'de bir araya gelen yaklaşık 2 bin kadın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 'Kürtaj cinayettir' açıklamasını protesto etti.
Yaklaşık 2 bin kadın saat 13. 30'da Kadıköy Altıyol'da biraraya geldi. Kadınlar ellerinde "Kürtaj haktır, Uludere katliamdır" pankartları taşıyarak,"Yaşasın kadın dayanışması" ve "Kürtaj haktır" sloganları eşliğinde Kadıköy Altıyol'dan Kadıköy İskele'ye kadar yürüdü. Bazı kadınlar eyleme çocuklarıyla gelirken, bazı kadınlarda eşleriyle eyleme katıldı. Kadınlar ıslıklar ve alkışlar eşliğinde yürüyüş yaptığı sırada, sınava yetişmek isteyen bir erkek öğrencide yolu kapattıkları gerekçesiyle eylemcilere tepki gösterdi. Bunun üzerine kadınlarda öğrenciye ellerindeki düdükleri çalarak tepki gösterdi. 
 
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ MELDA ONUR DA DESTEK VERDİ
 
Eylem yapan kadınlar kürtajın bir hak olduğunu ve bedenlerinin de kendilerine ait olduğunu söylediler. Zaman zaman erkek eylemciler ile kadın eylemciler arasında tartışmalarında yaşandığı eyleme CHP İstanbul milletvekili Melda Onur da destek verdi. 
 
CHP'Lİ ONUR: ARTIK KADININ BEDENİNDEN ELLERİNİ ÇEKSİNLER 
 
Melda Onur, "Artık kadının bedenininden ellerini çeksinler.Konsantrasyonlarını cezaevlerine, insan hakları ihlallerine ekonomik sorunlara yoksulluğa döndürsünler. Son açıklamaları son derece talihsiz buluyorum. Kürtaj, sezeryan gibi konuları bilimadamlarına bıraksınlar. Ailelerin kararlarına bıraksınlar. Manasız tartışma ile toplumu yeniden bölüyorlar. Uludere gibi bir kıyaslama tamamiyle bir talihsizliktir" dedi. 
 
BAŞBAKAN ERDOĞAN'I ELEŞTİRDİLER
 
Kadıköy Meydan'da eylemciler adına ortak basın açıklamasını okuyan sözcü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kürtajla ilgili açıklamalarını eleştirerek şu açıklamayı yaptı: "Biz kadınlar kürtaj hakkımız bahane edilerek bedenimizin, emeğimizin ve geleceğimizin denetim altına alınmaya çalışıldığının farkındayız. Ne kürtaj hakkımızın ne de bedenimizin, emeğimizin ve cinselliğimizin üzerindeki haklarımızın sınırlandırılmasına izin vereceğiz. Başbakan devletin tasarrufundaki herşeyden sorumludur. Yani Uludere Katliamı, Hopa'daki devler şiddeti, tecavüzcülerin cezalandırılması, kadın katillerinin haksız tahrik ile taçlandırılması bizzat Başbakanın sorumluluğundadır. Ancak kadın bedeni cinselliği ve doğurganlığı başbakanın ve devletin tasarrufunda değildir. Başbakan işine bakmalı ve haddini bilmelidir."

Yapılan basın açıklamasının ardından kadınlar olaysız bir şekilde dağıldı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com