Kadıköy'de gergin tören

Kadıköy'de gergin tören
Kadıköy'de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama töreninde çelenk gerginliği yaşandı.

Kadıköy Kaymakamlı'ğının organize ettiği resmi törende Atatürk anıtına çelenk koymak isteyen Atatürkçü Düşünce Derneği anons edilmeyince dernek üyeleri ve resmi makamlar arasında tartışma çıktı. Kriz Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün müdahalesiyle çözüldü.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!


Kadıköy'deki tören Sabah 09.00'da Kadıköy İskelesi Atatürk Anıtı önünde başladı. İstanbul Vali Yardımcısı Bekir Ergök, 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Kurmay Yarbay Ahmet Akyol, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, CHP Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ile Kadir Gökmen Öğüt’ün de katıldığı tören anıta çelenk konulmasıyla başladı.

Siyasi parti temsilcilerinin koyduğu çelenklerden sonra sıra sivil toplum kuruluşları adına çelenk sunulmasına geldi. Ancak programı anons eden görevli, Atatürkçü Düşünce Derneği çelenk koymaya hazırlanırken, çelenk koyma programını bitirerek, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunacağını anons etti. Askeri bandonun saygı duruşu komutu vermesiyle saygı duruşuna geçildi. Ancak Atatürkçü Düşünce Derneği ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları, duruma itiraz ederek, kürsüye yürüyüp, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” şeklinde slogan atarak, çelenk koyma törenin sürmesini, saygı duruşu ve istiklal marşının daha sonra okunması istediler.

Diğer sivil toplum kuruluşu üyeleri de saygı duruşuna geçilmeden, kendi çelenklerinin konulmasını ve selamlama için anons edilmelerini isteyerek kürsüye toplandılar. Sloganların devam etmesi tartışmaların uzaması üzerine meydanda bir süre kargaşa yaşandı.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, milletvekilleriyle olaya müdahale etti. Tartışmalar, Öztürk’ün araya girmesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının çelenklerini anıta koymaları ve selamlamalarıyla sona erdi.

Çelenk konulma töreni sırasında en büyük alkışı ise Atatürkçü Düşünce Derneği aldı. Çelenk sunma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. Kadıköy'deki kutlama töreni Kadıköy Şehremaneti Binası’nda yapılan tebriklerin kabülü töreni ile devam etti. Vali Yardımcısı Bekir Ergök, Kurmay Yarbay Ahmet Akyol, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve CHP Milletvekilleri Kadir Öğüt ile Akif Hamza Çebi, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının tebriklerini kabul ettiler. Buradaki törene AKP Kadıköy İlçe Örgütü katılmadı. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com