Kadıköy'deki "Ucube" Tartışması

Kadıköy'deki "Ucube" Tartışması
Temelinin atıldığı günden beri tartışma yaratan Kadıköy sahil şeridindeki otel tepki çekmeye devam ediyor... Kadıköylüler ve mimarlar binanın tarihi silüeti bozduğunu belirtiyor..

 

Kadıköy sahil şeridinde yer alan ve yapımı sırasında tepkilere neden otele, mimarlar ve Kadıköylüler silüeti bozduğu gerekçesiyle tepkili.

Kadıköy'ün silüetini değiştiren bina yapımı sırasında da “Moda Sahiline Hançere Hayır” protestolarına neden olmuş ancak tepkilere rağmen tamamlanmıştı. Corner Otel olarak işletilmesi planlanan ancak Hilton Double Tree Otel olarak hizmete giren binayla ilgili olarak Moda Sahiline Hançer-İmar Yağması Dev Corner Otele Hayır Platformu Sözcüsü mimar Reşit Karahan şöyle konuştu:

“2008 sonunda Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TURÇEK) bünyesinde bir platform kurduk. İki aşamalı bir çalışma yürüttük. Öncelikle kamuoyunu bilgilendirdik, sivil toplum örgütleriyle görüşüldü, parlementoya, belediyeye taşıdık. Çok sayıda yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi. 2009'da 10 bin üzerinde imza topladık.

Hukuk mücadelesi yürüttük. Bu bina bir ucubedir, bir kent suçudur. Çevresi tamamıyla altı kat yüksekliktir. Rüzgarı kesiyor, silüeti bozuyor, yöredeki binaların görüntü ve değer kaybı cabası. Deprem riski olarak çok ciddi bir yanı var, ulaşımı katledecek, getireceği çok büyük zararlar bulunuyor.”

Kadıköy sahilindeki bina semt sakinlerinnin büyük tepkisini çekiyor. Bina için daha önce 10 bin adet imza toplanmıştı.  Mimarlar da binayı eleştiriyor.

İstanbul'a gözlerimi kapamak istiyorum

MİMAR BEHRUZ ÇİNİCİ: “Bina, Moda'nın o kendine has yeşil falezli silüetinin bağrına saplanmış bir hançer. İstanbul'da buna benzer o kadar çok örnek var ki. Bundan 79 yıl önce Kadıköy Acıbadem'de doğmuş biri olarak İstanbul'a bakmak değil gözlerimi kapamak istiyorum.”

'Korkunç bir şey'

MİMAR SİNAN GENİM: “Mimari açıdan korkunç bir şey. Yapılacak bir iş değil. Zamanında itiraz edilmemiş, dava açılmamış. Silüeti çok kötü etkiliyor. Kütlesi kötü, cephesi kötü, arkasındaki iskanın canına okumuş vaziyette. Elbetteki İstanbul'da yüksek bina yapılacak ama yapılacak yeri var, olacak şey değil ki. Kadıköy'ün o noktası İstanbul'un en eski silüetlerinden birisi. Bu işin en kötü öncülüğünü de devlet yapıyor. O bölgedeki ilk yüksek bloklar Siyami Ersek Hastanesi ile Acıbadem'deki Telekom binası. Sen devlet olarak bu işi yaparsan kimseyi tutamazsın. Yerel seçimlerdeki adaylığım sırasında da binayı gündeme getirmiştim. Kadıköylüler, yıkılmasını istemişti. Ben de, 'Kamulaştırıp yıkarım ama bedelini de Kadıköylülerden alırım' dedim.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com