Kadın adaydan kadınlara özel projeler

Kadın adaydan kadınlara özel projeler
AK Parti Maltepe Belediye Başkan adayı Edibe Sözen Yavuz, Maltepe için geliştirdikleri 88 proje kapsamında kadınlara yönelik çalışmalarını "hizmet, kültürel ve sosyal belediyecilik" başlığında topladı

İSTANBUL (AA) - FİKRİYE SUSAM UYAR - AK Parti Maltepe Belediye Başkan adayı Edibe Sözen Yavuz, "Kadınlar biraz arka planda kalmışlar. Bir algı genişlemesine de ihtiyacımız var. Çünkü kadın aday noktasında bir ilk, Anadolu Yakası'nda Maltepe'den benim aday olmam. Kadınlar, çok gurur duyduğunu söylüyor. Bunun yanında da çok acil hizmet bekliyorlar" dedi.

Maltepe için geliştirdikleri projeleri AA muhabirine değerlendiren Yavuz, ilçe için 88 proje hazırladıklarını söyledi.

Bu kapsamda, 5 ayrı dalda belediyecilik yapacaklarını ifade eden Yavuz, bunları "Katılımcı", "Kültürel", "Sosyal", "Çevre Dostu" ve "Hizmet" belediyeciliği olarak sıraladı.

Kadınlara yönelik projelerini "hizmet, kültürel ve sosyal belediyecilik" başlığı altında topladıklarını belirten Yavuz, ilk uygulamalarını Maltepe'de gerçekleştirdiklerini anlattı.

Edibe Sözen Yavuz, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de 105 noktada hizmet veren mikro kredi ofislerinin 106. şubesini Maltepe'de açtık. Hedefimiz Maltepe'de yoksul ve yoksun kadının kalmaması. Kadınlarımıza küçük sermayeler verip, yeteneklerine göre iş gücü geliştirmelerini istiyoruz ve onları kredilendiriyoruz. Şu ana kadar 5 kadınımız bu kredi imkanından yararlandı, 10 kadının da müracaatı var. Önce eğitim veriliyor, daha sonra da yaptıkları ürünlerin satış noktaları tespit ediliyor. Bu çerçevede İş-Kur ve KOSGEB ile de anlaşıp, ihtiyaçları olan parayı almalarını sağlayabilecek alanlar geliştireceğiz"

- "Kadın danışma merkezleri açacağız"

Yavuz, bir diğer önemli projenin de kadın danışma merkezleri açmak olduğunu belirterek, özellikle kadınların ailevi ve hukuki konularda çok zorda kalabildiklerine dikkati çekti. Yavuz, "Kadınlar, çevreye sormak istiyorlar sorunlarını. Biz onlar için hukukçuların, pedagogların, psikologların yer aldığı bir merkez oluşturacağız. Bu merkezde emekli kadınlarımız, mirastan pay aymak isteyen kadınlarımız, engelli çocuğuna nasıl yardım edileceği noktasında bilgi isteyen kadınlarımız başvurabilecek, danışabilecek" diye konuştu.

Engelli kadınlar için de gezebilecekleri ve dinlenebilecekleri alanlar yapacaklarını ifade eden Yavuz, "Yaşlı, evinde tek başına bakımı noktasında ciddi sıkıntı yaşayan kadınlarımıza da mobil belediyecilik uygulamasını gerçekleştirip, hizmet götüreceğiz" dedi.

Özellikle çalışan anneler ve dar gelirli aileler için her mahalleye kreş ve çocuk kulüpleri açacaklarını söyleyen Yavuz, gençlik merkezleri oluşturacaklarını, kadınların istemi doğrultusunda çocuklar için güvenli parklar yapacaklarını ifade etti.

- "Kadınlar, sokakların aydınlatılmasını istiyor"

Edibe Sözen Yavuz, sokakların aydınlatılması noktasında ciddi sorunların olduğunu ve bu konuya fazla ehemmiyet verilmediğini dile getirerek, kadınların sokakların aydınlatılmasını istediğini aktardı.

 Hem kent güvenliği hem kadınlar için derhal sokak aydınlatması faaliyetine başlayacaklarını söyleyen Yavuz, ulaşım noktasında da kadınların özellikle kamu taşımacılığı istediklerine şahit olduklarını anlattı.

Bu çerçevede hem çocuklarının okula rahat gitmeleri hem de kendilerinin şehir imkanlarından istifade etmeleri anlamında kamu taşımacılığını artırıcı projeler geliştirdiklerini belirten Sözen, "Kadınların beklentisi çok yüksek ama şu ana kadar, kadınlar, çocuklar, yaşlılar, gençler, emekliler ve engelliler diye ayrım yapılmış. Kadınlar biraz arka planda kalmışlar. Bir algı genişlemesine de ihtiyacı var. Çünkü kadın aday noktasında bir ilk, Anadolu Yakası'nda Maltepe'den benim aday olmam. Kadınlar, çok gurur duyduğunu söylüyor. Bunun yanında da çok acil hizmet bekliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.  

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com