"Kadın, aile kurumunun temel taşı"

"Kadın, aile kurumunun temel taşı"
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, 'Dünya Kadınlar Günü'nün, kadın haklarının kazanılması sürecinin hatırlanması için özel bir gün olduğunu söyledi.

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, 'Dünya Kadınlar Günü'nün, kadın haklarının kazanılması sürecinin hatırlanması için özel bir gün olduğunu söyledi.

'Dünya Kadınlar Günü' sebebiyle bir mesaj yayınlayan Vali Kocatepe, 8 Mart'ın kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesinin başlangıcı olarak ta kabul eldiğini anımsattı.
Vali Kocatepe, mesajında, belediyelere şiddete uğrayan kadın ve çocuklara yönelik koruma evlari açma yetkisinin verildiğini belirterek, 'Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme, kadına ayırdığı yer ve ona duyduğu saygı, verilen hak ve sorumluluklarla ölçülür. Ülkemizin her kesiminde giderek güçlenen ve sesini duyuran Türk kadını, uygar ve gelişen ülkemizin temel dokusudur. Türk demokrasisine yakışır bir tarzda, ülkemizi bekleyen sorunları beraberlik ruhu içinde, eğitimde istihdamda, yönetimde ve toplumsal yaşamdaki görev ve sorumlulukları eşit olarak paylaşmalı, kadını ve erkeği ile omuz omuza yer almalıyız.
Ülkemizin kadına karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması konusunda son yıllarda gösterdiği duyarlılık artmış ve bu çerçeve de önemli yapısal ve yasal düzenlemeler yapılmıştır. Avrupa Birliğine üyelik sürecini yaşayan ülkemiz, kadın erkek eşitliği ve kadının insan hakları konularında önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü kurulmuş ve 2004 yılında kuruluş yasası çıkarılmış, yeni belediye kanunu ile nüfusu 50 bini geçen belediyelere şiddete uğrayan kadın ve çocuklar için koruma evleri açma yükümlülüğü getirilmiş, 2003 yılında iş kanunu hükümlerinde işveren ve işçi ilişkisinde cinsiyet dahil hiçbir nedenle insan hakları bakımından ayrım yapılmaması, hamilelik yada doğum nedeni ile iş akdinin feshedilemeyeceği, ceza kanunlarında töre cinayetleri faillerinin en ağır ceza olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması, aile bütünlüğünün korunmasına dair kanunla şiddete uğrayan kadınları hiçbir zaman kaybedilmeden şiddet ortamından uzaklaştırılması ve güvenceye alınmasının sağlanması gibi yasalarımızda kadın lehine bir çok düzenlemeler gerçekleştirilmiştir' dedi.

'KADIN, AİLE KURUMUNUN TEMEL TAŞI'
Kadınların sosyal hayata daha etkin bir şekilde katılmalarını isteyen Vali Kocatepe, şunları kaydetti: 'Kadın istihdamı ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalar hızla sürmekte olup, konuyla ilgili olarak İlimizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütleri duyarlılık sergilemektedir. Bugün kadınlarımızın değişik sektörlerde statü sahibi olarak temsil edildiğini görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün işaret ettiği cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedeflerine ulaşmanın en önemli göstergelerinden biridir. Kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın eğitimin her kademesine daha fazla katılması dolayısıyla toplumsal hayatın her alanında daha fazla rol alması için sürdürdüğümüz çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımızın, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkan sağlayacak şartları hazırlamak, kadın-erkek hepimizin ortak sorumluluğudur.
Bu düşüncelerle her türlü ayrımcılığın sona erdiği, kadınların kültürel, ekonomik ve siyasi hayatta hak ettikleri yer aldığı bir dünya temennisiyle başta şehit ve gazi anneleri, eşleri olmak üzere bütün kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com