Kadın beyni daha küçük ama...

Kadın beyni daha küçük ama...
Bilim insanları kadın beyninin erkek beyninden daha küçük olmasına rağmen erkeklerin beyninden daha verimli olduğunu belirtti.
Bilim insanları kadınların beyninin daha küçük olmasına rağmen neden en az erkekler kadar zeki oldukalrının sırrını sonunda çözdü. Los Angeles ve Madrid'de akademisyenler yaptıkları çalışmalarda kadının beyninin küçük olmasın ın sorun teşkil etmediğini çünkü onların beyinlerini daha verimli kullandığını ortaya çıkardı.
 
Yapılan araştırmadaki varsayımlar insan beyninin nasıl daha etkili kullanılması konusunda yeni ipuçları verecek. Intelligence dergisinde yayımlanan araştırmada kadın ve erkekler üzerinde bir dizi test yapıldı. Araştırmada kadınların beyninin daha küçük olmasına rağmen bazı sayısal başarı ve değişen durumlarda pozisyonlarını korumada daha iyi olmak gibi tümevarım sonuçlara gitmede daha etkili olduğu belirtildi. 
 
Uzmanlar araştırma sonunda kadınların beyinlerinin daha az enerji harcayarak ve daha az nöron kullanarak verilen işleri tamamladıklarını kaydetti. Dergideki makalede araştırmayı değerlendiren uzmanlar "Bu yapısal seviyede kadınlar daha az beyin hücresiyle daha büyük performan gösteriyor" dedi. 
 
Cambridge Üniversitesi'nden Prof. Trevor Robbins "Bu sonuç bize boyutun hiç önemli olmadığını gösteriyor. Küçük boyut beyin hücrelerinin daha yoğun olmasını veya birbirleri arasında daha aktif sinyal göndermesine sebep oluyor. Bunun anlamı daha verimli iş yapıyorlar. Araştırma bize iyi performans göstermek için beynin yapısal boyutunun büyük olmasına gerek olmadığını gösteriyor" dedi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com