Kadın çiftçinin hayatı, yarışmayla değişti

Kadın çiftçinin hayatı, yarışmayla değişti
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bilgi yarışmasında Türkiye üçüncüsü olan Hasret Lök, hazırladığı projeye 50 bin lira hibe desteği alarak köyünde açık sistem ahır kurdu

OSMANİYE (AA) - ÜMİT KAHRIMAN - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bilgi yarışmasında bölge birincisi, ardından Türkiye üçüncüsü olan çiftçi Hasret Lök, hazırladığı projeye 50 bin lira hibe desteği alarak açık sistem ahır kurdu.

Merkeze bağlı Kazmaca köyünde yaşayan Hasret Lök (34), AA muhabirine, süt sığırı yetiştiriciliğiyle ilgili proje hazırlayıp, ön koşulu yerine getirdikten sonra "Kadın Çiftçiler Yarışıyor" genel kültür ve bilgi yarışmasına başvurduğunu, il ve bölge birinciliğinin ardından Balıkesir'deki finalde Türkiye üçüncülüğü elde ettiğini anlattı.

Yarışmada dereceye girdiği için "Köyümdeki kadınlara örnek olmak istiyorum" başlıklı projesine 50 bin lira hibe desteği aldığını belirten Lök, köyüne açık sistem ahır kurduğunu ve 10 gebe süt sığırı yetiştirmeye başladığını kaydetti.

Yarışma sayesinde hayatının değiştiğini, elde ettiği başarıyla çiftçi kadınlara örnek olduğunu düşündüğünü vurgulayan Lök, sığırlardan üçünün buzağıladığını, hayvanlarına özenle baktığını söyledi.

Çiftçi çocuğu olmasının yarışmada avantaj sağladığına değinen Lök, şöyle konuştu:

"Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yarışması için kadın çiftçiler çok sayıda proje hazırladı. Yarışmada önce il birincisi, sonra Kayseri'de bölge birincisi, Balıkesir'de de Türkiye finalinde üçüncü oldum. Kazandığım başarı ve kurduğum ahır, kadın çiftçileri heyecanlandırdı. Köyümde açık sistem ahırı ilk ben kurdum. Bu işin avantajlarını çiftçilerimize anlatıyorum. Yarışmaya girdiğimde elimde hiçbir şeyim yoktu, şimdi açık sistem ahırım ve 10 süt sığırım var. Köyümdeki çiftçilere örnek olmak için elimden gelen gayreti gösteriyorum."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam da bakanlığın kadın çiftçileri desteklendiğini, Hasret Lök’e verilen desteğin buna en güzel örnek olduğunu belirtti.

Projenin, köydeki kadınları üretime ve ekonomiye yönetme adına önem taşıdığına dikkati çeken Sağlam, şunları kaydetti:

"Bakanlığın yarışmasına ülke genelinden çok sayıda proje katıldı. Hasret Lök'ün derece elde etmesi bizi sevindirdi. Osmaniye Valiliği de İl Özel İdaresi'den 10 bin lira ek destek sağladı. Hasret hanım, sadece köyündeki kadınlara değil, bütün çiftçilere örnek olmuştur. Bu projesinin süt sığırcılığıyla uğraşan çiftçilere yeni bakış açısı getireceğine inanıyorum. Türkiye nüfusunun yüzde 23,6'sı tarımda çalışıyor. Bunun yüzde 60'ını kadınlar oluşturuyor. Çiftçilikle uğraşan kadınlarımızın tarımsal üretime sağladığı katkıyı vurgulamak, kaynaşmalarını sağlamak, bitkisel ve hayvansal bilgilerini artırmak istiyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com