Kadın erkek eşitliğinde İstanbul ''yıldızlı pekiyi'' aldı

Kadın erkek eşitliğinde İstanbul ''yıldızlı pekiyi'' aldı
TEPAV tarafından hazırlanan ''81 il için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi''nde İstanbul kadın erkek eşitliğinde ve kadınların en güçlü olduğu iller arasında birinci sırada, Ağrı ise en son sırada yer aldı-Karar alma mekanizmalarına katı

HANDE İLBEYİ CANCA - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfınca (TEPAV) hazırlanan ''81 il için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi''nde İstanbul birinci sırada yer aldı.

TEPAV'ın karnesinde kadınlara karşı ayrımcılığı önlemenin yolunun, toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar geliştirmekten geçtiği vurgulanarak, iller kadınlara sundukları belirli hizmetler açısından karşılaştırıldı.

Karnede, ''Yereller için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi'' ile ''Yereller İçin Toplumsal Cinsiyet Güçlenme Endeksi'' oluşturuldu, bunun yanı sıra iller eğitim, karar mekanizmalarına katılım, istihdam, sağlık ve kadınlara yönelik hizmetler alanındaki verilere göre de değerlendirildi.

Çalışma kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve belediyelerce üretilen veriler, üniversitelerin ve kadın örgütlerinin yayınları kaynak olarak kullanıldı.

-Kadınlar Ağrı'da en güçsüz

Yereller İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne göre, kadın ile erkek arasındaki eşitsizliklerin en az olduğu il İstanbul. İstanbul'u Tunceli, Bolu, Düzce ve Eskişehir izledi. Ankara 15. sırada, İzmir ise 22. sırada yer aldı. Eşitsizliklerin en çok yaşandığı iller Ağrı, Bitlis, Kilis, Gaziantep, Siirt olarak belirlendi.

Yereller İçin Toplumsal Cinsiyet Güçlenme Endeksi'nde ise erkeklerle karşılaştırma yapılmadan kadınların güçlenme düzeyine bakıldı. Kadınların en güçlü olduğu il yine İstanbul oldu. İstanbul'u Tunceli, Tekirdağ, Ankara ve Eskişehir takip ederken, İzmir bu endekste 19. sırada bulundu. En güçsüz olduğu iller arasında ise Ağrı, Bitlis, Muş, Kars ile Siirt yer aldı.

-Üniversite mezunu kadınların en çok olduğu il Ankara

Göstergelere göre, eğitimde okuma yazma oranının en iyi olduğu iller Niğde, Antalya, Nevşehir; kötü durumdaki iller ise Siirt, Şırnak ve Muş; ortaöğretimde okullaşmanın en iyi olduğu iller Bilecik, Isparta, Rize; iyi olmayan iller Ağrı, Muş ve Bitlis olarak belirlendi.

Lise mezunu kadınların en çok olduğu iller Ankara, Niğde, Kırşehir, en az olduğu iller ise Şırnak, Ağrı, Şanlıurfa olurken, üniversite mezunu kadınların en çok olduğu iller Ankara, İzmir, İstanbul, en az olduğu iller ise Şanlıurfa, Muş, Ağrı oldu.

-Karar alma mekanizmalarına doğudaki kadın daha çok katılıyor

Karar alma mekanizmalarına katılımda kadının durumunun ortaya konduğu karnede, Diyarbakır, Tunceli, Iğdır'da bu oran yüksekken, Sakarya, Adana, Karabük'te düşük olduğu belirlendi.

İl genel meclisinde kadın oranının en iyi olduğu iller Eskişehir, Diyarbakır, Aksaray olurken, illerin yarısından fazlasında il genel meclisinde kadının bulunmadığı belirlendi. 43 ilde kadın milletvekilinin hiç bulunmadığı ifade edilerek, Diyarbakır, Iğdır, Mardin, Eskişehir ve Tekirdağ'da bu oranın en iyi olduğu belirtildi.

Özellikle kayıtlı istihdam oranı, lise ile üniversite mezunu nüfusun yoğunluyla üst sıralarda yer alan İstanbul'un, kadınların siyasi yaşamda temsili noktasında zayıf olduğu ifade edildi.

-Ergen annelik oranı en düşük Tunceli, Trabzon'da

Sağlık açısından bakıldığında ise ergen annelik oranının Tunceli, Trabzon, Rize'de düşük, Niğde, Nevşehir ve Kars'ta ise yüksek olduğu belirlendi.

Kadın kayıtlı istihdam oranının en iyi olduğu iller İstanbul, Tekirdağ, Ankara olurken, Ağrı, Şırnak ve Hakkari'de bu oranın kötü olduğuna dikkat çekildi. Belediye çalışanları içinde kadın oranının Mersin, Yalova, Eskişehir'de iyi, Muş ve Şanlıurfa'da düşük olduğu tespit edildi.

İllerin kadına hizmet sunumlarının da araştırıldığı çalışmada, Diyarbakır, Kocaeli, İzmir'de kadın nüfus başına düşen sığınma evi oranının iyi durumda olduğu, Adıyaman, Ardahan, Bartın, Bitlis, Isparta, Karaman, Muş, Niğde, Rize, Sinop, Şanlıurfa'da sığınma evi bulunmadığı kaydedildi.

Kadın danışma merkezi, toplum merkezi, aile danışma merkezinin ise Artvin, Bayburt, Bilecik, Gümüşhane, Kastamonu, Şanlıurfa ve Tokat'ta bulunmadığı belirtildi.

Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'da, baroların bünyesindeki kadın merkezi, kadın kurulu gibi yapıların varlığının iyi olduğu, 15 ilde ise bu birimlerin yer almadığı kaydedildi.

Karnede, kadın istihdam oranı ve aile içi şiddet düzeyine ilişkin verilerin il düzeyinde üretilmediği için bu alanlara yer verilmediği belirtildi.

Muhabir: Hande İlbeyi Canca
Yayınlayan: Eda Ay

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com