Kadın girişimcilere eğitim ve danışmanlık hizmeti

Kadın girişimcilere eğitim ve danışmanlık hizmeti
Avrupa Komisyonu tarafından 4.5 milyon Euro finansmanla 2 yıl boyunca 25 ilde kadın girişimcilere eğitim ve danışmanlık hizmeti sunuldu.

Avrupa Komisyonu finanse edilen ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) tarafından uygulanan Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi tamamlandı. 24 Temmuz 2007 yılında hayata geçirilen ve 4.5 milyon Euro bütçe sağlanan proje kapsamında binlerce kadına eğitim ve danışmanlık hizmeti verildi. 25 ilde (Adana, Ankara, İstanbul, Nevşehir, Malatya, Manisa, Konya, Samsun, Antalya, Hatay, Yozgat, Kastamonu, Erzurum, Tekirdağ, Kırklareli, Düzce,
Tunceli, Balıkesir, Uşak, Amasya, Ordu, Tokat, Sivas, Eskişehir, Muğla) 6 bin 291 kadına eğitim ve 2 bin 755 kadına danışmanlık hizmeti verildi. 10 bin 684 kursiyer sertifika almayı hak ederken, 255 katılımcı kendi işini kurmayı başardı.
Projenin kapanış programında konuşan Devlet Bakanı Egemen Bağış, eşinin de bir kadın girişimci olduğunu hatırlattı. Nüfusun yarısından fazlasını oluşturan kadınları daha aktif hale getirilmesi halinde 17. ekonomi olan Türkiye'nin çok daha ileriye gideceğini belirten Bağış, 'Gerçek potansiyeli yakaladığımız zaman bizi kimse tutamayacak. Kadın girişimcilerin önünü açmak, kendi potansiyellerine ulaşmalarını sağlamak aslında bizim genetik kodumuzda ve inancımızda olan bir şey' dedi.
Dünya kadın girişimcileri sıralamasında Türkiye'nin 118. olduğuna dikkat çeken Bağış, 'Bunu değiştirmenin vakti geldi. Bu bize, ülkemize, potansiyelimize yakışmıyor. Bunu hep birlikte değiştireceğiz' dedi. 'Kadın girişimcilerin önünü açtığımız zaman neler elde edebileceğimizi hep beraber görüyoruz' diyen Bağış, mikro kredi uygulamasının sonuçlarını yerinde gözlemlediğini kaydederek, 'Sadece aile bütçesine katkı sağlamakla kalmayıp, kendi özgüvenlerinin nasıl arttığını gördüm' diye konuştu.
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, 1995 yılından beri kadın girişimcilere destek verdiklerini kaydederek, 'Bu geleneğin devamı olarak 24 Temmuz 2007 tarihinde Avrupa Birliği fonlarından toplam 4.5 milyon Euro bütçe sağlayarak, Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesini başlattık. İddiamız büyüktü. 4 bin 500 kadınımıza eğitim, bin 500 kadınımıza danışmanlık hizmeti vererek onları birer girişimci adayı yapmayı hedefledik. Toplam 25 ilimizde, tam 6 bin 291 kadına eğitim ve 2 bin 755 kadınımıza da
danışmanlık hizmeti verdik. 10 bin 684 kadınımız sertifika almayı başardı. Bu rakamlar tüm AB Kadın Girişimciliği Destekleme programları içinde ulaşılmış en yüksek rakamlardır' şeklinde konuştu.
'İş her şeyden önce özgüvendir' diyen Palandöken, 'Projenin asıl önemi çeşitli nedenlerle kendilerini geliştiremeyen ve ekonomik anlamda üretici olamayan kadınlarımıza özgüvenlerini kazandırmış olmasıdır' ifadesini kullandı. Palandöken proje bitiminde de kadın girişimcileri desteklemeye devam edeceklerini ve kurdukları 'Kadın Girişimciliğini Destekleme Koordinasyon Merkezi' ve 'Ulusal Esnaf ve Sanatkar Kadınlar Kurulu' aracılığıyla eğitim ve danışmanlık hizmetinin süreceğini duyurdu.
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Tibor Varadi de, daha fazla kadın girişimciye ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Varadi 'Kadınlarımızı girişimcilik konusunda ikna etmeliyiz ki, kadınlar da ekonominin büyümesine katkıda bulunsun. Kadınların her türlü seviyede karar verme sürecine katılmalarına ihtiyacımız var. Sorunlarına gerektiğince çözümler bulmalıyız. Her hangi bir iş kurmaya kalktıklarında erkeklerden daha büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. Tüm AB üyesi devletler teşvik için
özel önlemler aldı. Avrupa Komisyonu'nun rolü üye ve aday devletlerin birbirlerinin deneyimlerinden faydalanmalarını teşvik etmek. Sadece ekonomik açıdan değil, sosyal ve kültürel bağlamda da başarılı sonuçlar ortaya çıktı' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com