Kadın hattatlar

Kadın hattatlar
HAT KURSLARINA KADINLAR DAHA ÇOK İLGİ GÖSTERİYOR

HAT KURSLARINA KADINLAR DAHA ÇOK İLGİ GÖSTERİYOR

Eskişehir'de Birlik Vakfı'nda verilen hat kurslarına kadınlar büyük ilgi gösteriyor.
Her hafta pazar günü Eskişehir'e gelen ve kurs veren hattat Mahmut Şahin, Osmanlı döneminde erkek sanatı olan hattatlığa günümüzde kadınların daha çok ilgi gösterildiğini söyledi. 1991 yılında Sultanahmet'te Caferağa Medresesi'nde hattat Aydın Ergün'dün rika meşk ederek bu sanata başladığını belirten Şahin, '1993 yılında Kocamustafapaşa'da Hekimoğlu Ali Paşa Camii imam hatibi hattat Hüseyin Kutlu Efendi'den sülüs-nesih dersleri almaya başladım. 2000 yılında da Kültür Bakanlığı Süleymaniye Kütüphanesi'nde rahmetli Prof. Dr. Ali Alparslan Beyden nesta'lik dersi aldım. 2001 yılında nülüs-nesih ve 2004 yılında ta'lik icazeti aldım' dedi.
Yazı çeşitlerinden bahseden Şahin şunları söyledi:
'Güzeli arama yolunda birçok merhaleden geçen hat san'atı, çeşitli yazıların doğmasına vesiile olmuştur. Tarihi seyri içerisinde bazı yazılar rağbet görürken, bazı yazılar ise o dönemde kalmıştır. Kur'an-ı kerim'in ilk nüshaları kufi tarzında yazılmıştır. Sonraları muhakkak reyhani, tevki, mağribi gibi yazılarla yazılmıştır. Harekelerin kullanımı ve süratli yazılması dolayısıyla daha sonraları nesih yazı kullanılmaya başlanmıştır. Mimari eserlerde celi yazı ihtiyacı, sülüs ve talik yazıyı kullanmayı gerekli kılmıştır. Günümüzde ise aklam-ı sitte denilen 6 çeşit yazı ve talik yazı kullanılır'.
Hat sanatına ilginin artmasını da değerlendiren Şahin, 'Hüsn-i hatta ilginin artması, ilahi bir sanat olmasına bağlıdır. Bu milletin genlerinde olan bir sanattır. Bilhassa Müslüman Türklerin en zirve noktaya çıkardıkları bu sanatı yeni nesil merak edip öğrenmeye çalışıyor. Ama hat kurslarına en çok kadınlar ilgi gösteriyor. Onlardan erkeklerden daha meraklı. Osmanlı döneminde erkek sanatı olan hattatlığa günümüzde kadınların daha çok ilgi gösterdiğini görmekteyim' şeklinde konuştu.
Sülüs-nesih yazıda ustalık için sekiz sene, talik yazıda en az beş sene çalışmak gerektiğini anlatan Şahin, 'Fakat bazı istisnai haller de vardır. Kimi insanlar daha erken hak edebiliyor. Usta olmanın yaşı yok. 8 senede 3 öğrencime icazet verdim. Bunların üçü de kadın. Şu anda icazet vereceğim birçok öğrencim var. Yalnız Eskişehir'de bu dersi verecek kimse yok. İnşallah üç beş kişiye icazet vererek bu işi bırakıp gideceğiz' dedi.
Her hafta sonu kursa geldiklerini belirten kursiyerler ise, hat sanatının bağımlılık yaptığını, her gün evde en az bir saat yazdıklarını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com